Opóźnienie pracodawcy z wypłatą wynagrodzenia 10 października 2018

Czy opóźnienie pracodawcy  z wypłatą wynagrodzenia to już ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych?

Niekoniecznie. Kilkudniowe opóźnienie pracodawcy z wypłatą wynagrodzenia nie musi stanowić ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Nie uzasadnia więc rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Orzekł tak Sąd Okręgowy w Toruniu powołując się na wcześniejsze orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Pełna treść orzeczenia dostępna >> tutaj.

Interesujący wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu 4 października 2018

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

W razie wypadku przy pracy wypłacone przez ZUS i ubezpieczyciela odszkodowanie nie podlega zaliczeniu na poczt zadośćuczynienia. Wyrok wraz z uzasadnieniem dostępny >> tutaj.

Pełna kwota wynagrodzenia za usługę skutkuje powstaniem przychodu 24 września 2018

Otrzymanie pełnej kwoty wynagrodzenia za usługę skutkuje powstaniem przychodu.

100 proc. ceny pobranej przed wykonaniem usługi to nie zaliczka. To całość wynagrodzenia. Przysporzenie powinno zostać opodatkowane CIT z chwilą otrzymania pieniędzy. Więcej na ten temat >> tutaj.

Fiskus musi udowodnić świadomy udział w karuzeli VAT 17 września 2018

Oskarżając podatnika o uczestnictwo w oszustwie trzeba mieć dowody. Samo stwierdzenie oszustwa u kontrahenta nie skutkuje odpowiedzialnością podatnika. Fiskus nie może przerzucać odpowiedzialności za cudze zobowiązania na uczciwe firmy. Więcej na ten temat >> tutaj.

Wrocław Business Run 3 września 2018

SENDERO Tax&Legal na Wrocław Business Run 2018

W niedzielę 2 września w 9 miastach wystartowała charytatywna sztafeta Poland Business Run. Inicjatywa ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnością, m. in. poprzez promocję aktywnego stylu życia i integrację lokalnej społeczności z biznesem. Pobiegliśmy i my!  Nasza drużyna w składzie: Ania Wieczorek, Flip Firut, Michał Woźniak i Michał Wodzicki podczas niedzielnego biegu spisała się wspaniale!  To ogromna satysfakcja móc pomóc w tak słusznej sprawie.

Z wynikami sztafety można zapoznać się tutaj.

Kolejne orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 16 sierpnia 2018

Kolejne orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczące przeglądania plików na komputerze pracownika. Czy pracodawca mógł otwierać pliki na komputerze pracownika, jeżeli nie były oznaczone jako „prywatne”?

Omówienie wyroku dostępne tutaj.

Nowi pracownicy w zespole SENDERO 6 sierpnia 2018

Nowi pracownicy zasilili szeregi SENDERO Tax & Legal

Do zespołu podatkowego dołączyło dwóch młodszych konsultantów ds. podatków. Bartosz Bober i Krzysztof Dżugaj będą odpowiedzialni za bieżące wsparcie doradców podatkowych. Zespół SENDERO Tax & Legal liczy obecnie 32 osoby. Bartkowi i Krzyśkowi życzymy dobrej pracy w naszej kancelarii.

Kolejny doradca podatkowy w zespole SENDERO Tax & Legal 1 sierpnia 2018

Kolejny doradca podatkowy w zespole SENDERO Tax&Legal

Z przyjemnością informujemy, że Adam Wnuk związany z SENDERO Tax & Legal od roku 2015, złożył egzamin na doradcę podatkowego przed Państwową Komisją Egzaminacyjną. Sukces Adama jest potwierdzeniem stałego dbania o rozwój kompetencji naszego zespołu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Refaktury też muszą być na warunkach rynkowych 24 lipca 2018

Refaktury też muszą być na warunkach rynkowych

Dyrektor KIS: Podatnicy, którzy nabywają usługi na rynku, a następnie bez marży odsprzedają je podmiotom powiązanym, też muszą sporządzić dokumentację cen transferowych zawierającą analizę danych porównawczych. 

Interpretacja indywidualna nr 0114-KDIP2-2.4010.15.2018.1.AZ

Interesujące orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Krakowie 19 lipca 2018

Interesujące orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Pracodawca ma prawo wyrazić krytyczną opinię o dyspozycyjności pracownika.

Pełna treść wyroku dostępna tutaj.