W lipcu z powodu licznych nowelizacji przepisów przedsiębiorcy znów muszą przyswoić kolejne zmiany w regulacjach podatkowych. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?
Wdrożenie pakietu e-commerce
Wdrożony pakiet e-commerce ma na celu ułatwienie e-handlu w UE oraz poprawienie konkurencyjności unijnych podmiotów zajmujących się handlem elektronicznym.
Wraz z wejściem ww. pakietu z ustawy o VAT zniknęło pojęcie „sprzedaży wysyłkowej”, którą zastąpił nowy rodzaj transakcji tj. „wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość”. Nowe regulacje dają wybór przedsiębiorcom dokonującym sprzedaży na rzecz konsumentów z krajów UE co do sposobu rozliczania VAT. W przypadku przekroczenia limitu 10 tys. EURO (ujednolicony limit dla całej UE) przedsiębiorcy mogą zarejestrować się w kraju konsumenta w celu rozliczenia VAT albo skorzystać z uproszczonej procedury One Stop Shop (OSS).
Nowe przepisy likwidują także zwolnienie z VAT od importu małych przesyłek o wartości do 22 euro oraz wprowadzają uproszczoną procedurę w zakresie rozliczania VAT z tyt. importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro.
Zmiany w raportowaniu JPK_V7
Kolejne zmiany podatkowe to te dotyczące zakresu danych raportowanych w JPK_V7. Obejmują one przede wszystkim:
- uchylenie obowiązku stosowania oznaczenia „MPP” w odniesieniu do transakcji objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielnej płatności,
- doprecyzowanie zakresu kodów „GTU” (w tym m.in. GTU_01, GTU_03, GTU_06, GTU_07, GTU_09 i GTU_10),
- umożliwienie wykazywania zmniejszenia podatku naliczonego na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem „WEW”,
- wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania faktur uproszczonych (paragonów z NIP do 450 zł) w JPK_V7 w sposób zbiorczy,
- zlikwidowanie wymogu stosowania oznaczeń „GTU” w odniesieniu do czynności udokumentowanych dokumentem zbiorczym wewnętrznym zawierającym sprzedaż z kas rejestrujących („RO”) i dokumentem wewnętrznym („WEW”).
Mimo że nowe regulacje weszły w życie od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy przygotują JPK_V7 za czerwiec 2021 r. jeszcze zgodnie z dotychczasowymi przepisami.
Co jeszcze w zmianach podatkowych?
Od 1 lipca kolejne branże zostały objęte obowiązkiem posiadania kas online. Należą do nich przedsiębiorcy świadczący usługi: budowlane, kosmetyczne i kosmetologiczne, prawnicze, fryzjerskie. Od przyszłego roku wystawianie dokumentów w systemie Tax Free będzie musiało odbywać się w formie elektronicznej. W związku z tym od lipca ruszyła również rejestracja przedsiębiorców do systemu informatycznego Tax Free na platformie PUESC.