WYBIERZ CO CIĘ INTERESUJE

Niższe stawki VAT na żywność, gaz ziemny, energię i paliwo

energia gaz ziemny stawka VAT stawki VAT żywność
Od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. stawka VAT na żywność i gaz ziemny wynosi 0%, na energię elektryczną i cieplną 5%, a na paliwa silnikowe 8%. To efekt tarczy inflacyjnej 2.0, która dzisiaj weszła w życie.
Więcej

Jakie zmiany w VAT w 2022 roku?

faktura VAT JPK VAT podatek VAT
Jak co roku, podatnicy muszą zmierzyć się ze zmianami w podatku VAT. Pierwsze z nich obowiązują już od 1 stycznia 2022 r. Jeśli chcesz wiedzieć co się zmieniło i co zmieni się w najbliższym czasie, czytaj dalej!   Faktury ustrukturyzowane...
Więcej

Podatek akcyzowy – obowiązek stosowania systemu EMCS PL2

akcyza
1 lutego 2022 r. kończy się okres przejściowy umożliwiający przemieszczanie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy lub opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie na podstawie dokumentu dostawy. Od tego momentu przemieszczanie...
Więcej

Początki bywają trudne, czyli pierwszy rok z nowymi zasadami rozliczeń faktur korygujących

Wkrótce mija rok od wejścia w życie pierwszego SLIM VAT. Pakiet w założeniu miał uprościć i unowocześnić rozliczenia na gruncie podatku od towarów i usług. Jednym z jego elementów były zmiany dotyczące reguł rozliczania faktur korygujących in minus. Czy nowelizacja w tym zakresie rzeczywiście ułatwiła życie przedsiębiorcom?
Więcej

Korekta JPK_VAT bez czynnego żalu od stycznia 2022 roku

W przepisach Polskiego Ładu zniesiono wymóg „czynnego żalu” jako warunku uniknięcia odpowiedzialności karnoskarbowej w związku z korektą JPK_VAT. Tym samym uwzględniono wielokrotne postulaty przedsiębiorców o wyrównanie skutków niekaralności wobec korekty deklaracji i ewidencji VAT.
Więcej

Krajowy System e-Faktur, czyli rewolucja w fakturowaniu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Zmiana dotyczy Krajowego Systemu e-Faktur (dalej – KSeF). KSeF to ogólnokrajowy program informatyczny, umożliwiający bezpieczną wymianę i przechowywanie faktur ustrukturyzowanych. Początkowo...
Więcej

Pierwsze kwartalne deklaracje akcyzowe już w listopadzie

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym z 30 marca 2021 r. wprowadziła m.in. obowiązek składania deklaracji kwartalnych oraz deklaracji kwartalnych uproszczonych. Po raz pierwszy podatnicy akcyzy złożą je za trzeci kwartał  bieżącego roku już w listopadzie.
Więcej

Polski Ład ma wprowadzić kilka nowych uproszczeń w obszarze VAT – w tym instytucję tzw. grup VAT

Planowane zmiany przede wszystkim mają umożliwić podmiotom powiązanym finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie wspólne rozliczenia na gruncie VAT. Ponadto, projekt Polskiego Ładu wprowadza także zmiany w zakresie wiążących informacji stawkowych (WIS), opodatkowania usług finansowych oraz zasad zwrotu VAT dla określonych podatników.  
Więcej

Zostałeś okradziony? Musisz zapłacić wyższy podatek

Czy utrata wyrobów akcyzowych w wyniku kradzieży to zdarzenie, które wpływa na ustalenie właściwej stawki podatku? Okazuje się, że w niektórych przypadkach – owszem. Takie stanowisko zajął dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej  z 23 czerwca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.82.2021.1.MK).  
Więcej

SLIM VAT 2, czyli kolejny pakiet uproszczeń podatkowych

Prace nad nowelizacją ustawy o VAT oraz ustawy Prawo bankowe wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2 dobiegają końca. Pakiet ma uprościć przede wszystkim korzystanie z ulgi na złe długi, rezygnację ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości oraz rozliczanie VAT z tytuły WNT. Na tym jednak nie koniec. W nowelizacji przewidziano także inne ważne zmiany.
Więcej
Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.