WYBIERZ CO CIĘ INTERESUJE

Korekta JPK_VAT bez czynnego żalu od stycznia 2022 roku

W przepisach Polskiego Ładu zniesiono wymóg „czynnego żalu” jako warunku uniknięcia odpowiedzialności karnoskarbowej w związku z korektą JPK_VAT. Tym samym uwzględniono wielokrotne postulaty przedsiębiorców o wyrównanie skutków niekaralności wobec korekty deklaracji i ewidencji VAT.
Więcej

Krajowy System e-Faktur, czyli rewolucja w fakturowaniu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Zmiana dotyczy Krajowego Systemu e-Faktur (dalej – KSeF). KSeF to ogólnokrajowy program informatyczny, umożliwiający bezpieczną wymianę i przechowywanie faktur ustrukturyzowanych. Początkowo...
Więcej

Pierwsze kwartalne deklaracje akcyzowe już w listopadzie

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym z 30 marca 2021 r. wprowadziła m.in. obowiązek składania deklaracji kwartalnych oraz deklaracji kwartalnych uproszczonych. Po raz pierwszy podatnicy akcyzy złożą je za trzeci kwartał  bieżącego roku już w listopadzie.
Więcej

Polski Ład ma wprowadzić kilka nowych uproszczeń w obszarze VAT – w tym instytucję tzw. grup VAT

Planowane zmiany przede wszystkim mają umożliwić podmiotom powiązanym finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie wspólne rozliczenia na gruncie VAT. Ponadto, projekt Polskiego Ładu wprowadza także zmiany w zakresie wiążących informacji stawkowych (WIS), opodatkowania usług finansowych oraz zasad zwrotu VAT dla określonych podatników.  
Więcej

Zostałeś okradziony? Musisz zapłacić wyższy podatek

Czy utrata wyrobów akcyzowych w wyniku kradzieży to zdarzenie, które wpływa na ustalenie właściwej stawki podatku? Okazuje się, że w niektórych przypadkach – owszem. Takie stanowisko zajął dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej  z 23 czerwca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.82.2021.1.MK).  
Więcej

SLIM VAT 2, czyli kolejny pakiet uproszczeń podatkowych

Prace nad nowelizacją ustawy o VAT oraz ustawy Prawo bankowe wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2 dobiegają końca. Pakiet ma uprościć przede wszystkim korzystanie z ulgi na złe długi, rezygnację ze zwolnienia z VAT przy dostawie nieruchomości oraz rozliczanie VAT z tytuły WNT. Na tym jednak nie koniec. W nowelizacji przewidziano także inne ważne zmiany.
Więcej

TSUE: brak pracowników wyklucza stałe miejsce prowadzenia działalności

TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 3 czerwca 2021 r. w sprawie C-931/19 uznał, że stałe miejsce prowadzenia działalności nie istnieje w przypadku, gdy podatnik w danym kraju nie posiada swojego personelu. 

 

Więcej

Lipiec pełen zmian podatkowych

JPK_V7 MPP
W lipcu z powodu licznych nowelizacji przepisów przedsiębiorcy znów muszą przyswoić kolejne zmiany w regulacjach podatkowych. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Więcej

Czy to koniec oznaczenia MPP w JPK?

JPK MPP

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nową wersję projektu rozporządzenia wprowadzającego zmiany w zakresie JPK. Projekt przewiduje m.in. likwidację obowiązku stosowania w JPK oznaczenia „MPP”. Nie brakuje przy tym innych zmian – zarówno tych korzystnych, jak i niekorzystnych dla podatników. Co się zmieni i kiedy to nastąpi? O tym przeczytasz w dalszej części wpisu.

Więcej

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – cenne narzędzie, o które trzeba powalczyć z fiskusem

WIS
W okresie pandemii COVID-19 władze skarbowe wyraźnie utrudniają podatnikom uzyskiwanie indywidualnych rozstrzygnięć podatkowych. W mediach branżowych aż huczy o niekorzystnej praktyce Dyrektora KIS, który celowo wydłuża postępowania, zadaje...
Więcej
Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.