WYBIERZ CO CIĘ INTERESUJE

Od 1 stycznia 2021 r. towary i usługi objęte podzieloną płatnością określamy według PKWiU 2015

Wbrew zapowiedziom MF termin stosowania PKWiU 2008 dla celów opodatkowania VAT nie został kolejny raz przedłużony. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT zawierający katalog towarów i usług identyfikowanych wg PKWiU 2015. Czy przejście na nowe PKWiU zmieniło zakres tego załącznika?

 

Więcej

Nowe zasady korygowania faktur

faktury in minus faktury in plus korygowanie faktur SLIM VAT

Z początkiem 2021 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady korygowania faktur. Zmiany dotyczą zarówno sposobu rozliczania faktur korygujących in minus, jak i in plus.

Więcej

Objaśnienia podatkowe dotyczące dokumentowania WDT – szybka powtórka czy interpretacyjny przełom?

dokumentowanie WDT objaśnienia objaśnienia podatkowe quick fixes stawka 0% VAT

17 grudnia 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie dokumentowania WDT dla celów stosowania stawki 0% VAT – kończąc tym samym niemalże roczne dywagacje na ten temat.

Więcej

Brexit z perspektywy rozliczeń VAT

Proces opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej – zwany potocznie „brexitem” – trwa od kliku lat. W następstwie długotrwałych i skomplikowanych negocjacji Wielka Brytania formalnie opuściła Wspólnotę 31 stycznia 2020 r.

Więcej

SLIM VAT. Ustawa przekazana Prezydentowi

28 listopada 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o VAT i niektórych innych ustaw została przekazana Prezydentowi do podpisu. Wszystko wskazuje zatem na to, że od 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające SLIM VAT.

Więcej

Ulga na złe długi. Trybunał uznał, że polskie przepisy są zbyt surowe

15 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-335/19, która dotyczyła sporu polskiej spółki z Ministrem Finansów. Z wyroku wynika, że przepisy krajowej ustawy o VAT są zbyt restrykcyjne w kwestii warunków pozwalających przedsiębiorcom na skorzystanie z ulgi na złe długi.

Więcej

Kiedy możliwe jest anulowanie faktury

Anulowanie faktury jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy faktura ta nie została wprowadzona do obrotu prawnego i nie dokumentuje rzeczywistych czynności.

Więcej

SLIM VAT – zarys zmian w rozliczeniach VAT

eksport towarów faktury korygujące kursy walut SLIM VAT VAT zaliczka

Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycję „uproszczenia i unowocześnienia rozliczeń VAT” w ramach tzw. pakietu SLIM VAT. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie oraz zasadach przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych.

Więcej

Magazyny call-off stock zastąpiły magazyny konsygnacyjne

call-off stock magazyny call-off stock magazyny konsygnacyjne quick fixes uproszczenie VAT

1 lipca 2020 r. – w ramach tzw. pakietu Quick Fixes – do ustawy o VAT wprowadzono nowe uproszczenie w rozliczaniu VAT z tytułu transakcji realizowanych z udziałem magazynów, tj. procedurę magazynu typu call-off stock. Jednocześnie, moc utraciły dotychczasowe przepisy dotyczące magazynów konsygnacyjnych.

Więcej

Kiedy pośrednictwo przy sprzedaży udziałów może korzystać ze zwolnienia z VAT

pośrednictwo sprzedaż udziałów transakcja finansowa usługi pośrednictwa zwolnienie zwolnienie z VAT

Pośrednictwo przy sprzedaży udziałów może korzystać ze zwolnienia z VAT. Przepisy przewidują jednak szereg wyjątków od tej zasady. Co więcej, nie wyjaśniają one jakie cechy powinny posiadać dane usługi, aby mogły zostać uznane za „pośrednictwo”.

Więcej
Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.