WYBIERZ CO CIĘ INTERESUJE

Wykorzystujesz firmowe auto również do celów prywatnych? Do końca 2022 r. nie odliczysz 100% VAT

24 września 2019 r. Rada (UE) wydała decyzję wykonawczą (2019/1594) uprawniającą Polskę do dalszego stosowania ograniczeń w zakresie odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami firmowymi. Na podstawie tej decyzji, obecne reguły odliczeń określone w art. 86a ustawy o VAT mogą być stosowane wobec podatników do 31 grudnia 2022 r.

Więcej

Gdy transakcja jest rozliczana w walucie obcej, zapłata z użyciem mechanizmu podzielonej płatności jest utrudniona, ale możliwa

Istotą mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment) jest uregulowanie na rzecz kontrahenta zapłaty odpowiadającej kwocie netto na zwykły rachunek bankowy kontrahenta, a kwoty odpowiadającej VAT na tzw. „rachunek VAT” (prowadzony równolegle do „zwykłego” rachunku bankowego podatnika VAT).

Więcej

Rozliczanie importu towarów stanie się łatwiejsze

Już w przyszłym roku preferencyjne rozliczanie VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie dostępne dla większego grona podatników. Zmniejszy się również ilość obowiązków związanych ze stosowaniem tego rozwiązania.

Więcej

Dzięki Wiążącej Informacji Stawkowej podatnicy będą mogli spać spokojniej

Już wkrótce podatnicy będą mieli możliwość wystąpienia z wnioskiem do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). Nowa instytucja pozwoli ustalić stawkę VAT właściwą dla danego towaru lub usługi – może okazać się zatem wybawieniem dla wielu przedsiębiorców.

Więcej

Szykują się radykalne zmiany w VAT – sprawdź, co się zmieni

podatek VAT VAT

Niebawem zacznie się podatkowa rewolucja. Pierwsze zmiany w VAT zaczną bowiem obowiązywać już od 1 września 2019 r. Poniżej wskazujemy najważniejsze zmiany, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Więcej

W 2020 r. znikną VAT-7 i JPK_VAT – w ich miejsce pojawi się JPK_VDEK

VAT

Władze podatkowe podjęły działania legislacyjne zmierzające do zastąpienia deklaracji VAT-7 i VAT-7K oraz plików JPK_VAT nową strukturą JPK_VDEK.

Więcej

Rewolucja w rozliczaniu VAT transakcji międzynarodowych

nowe regulacje prawne VAT

Od 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie istotne zmiany zasad rozliczeń transakcji międzynarodowych w VAT.

Więcej

Split payment

split payment VAT
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od 1 listopada 2019 r. ma wejść w życie obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) dla niektórych branż. Projekt ustawy czeka już tylko na podpis prezydenta.
Więcej
Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.