Kategoria: Blogi

SLIM VAT. Ustawa przekazana Prezydentowi

28 listopada 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o VAT i niektórych innych ustaw została przekazana Prezydentowi do podpisu. Wszystko wskazuje zatem na to, że od 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające SLIM VAT.

Więcej

Ulga na złe długi. Trybunał uznał, że polskie przepisy są zbyt surowe

15 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-335/19, która dotyczyła sporu polskiej spółki z Ministrem Finansów. Z wyroku wynika, że przepisy krajowej ustawy o VAT są zbyt restrykcyjne w kwestii warunków pozwalających przedsiębiorcom na skorzystanie z ulgi na złe długi.

Więcej

Kiedy możliwe jest anulowanie faktury

Anulowanie faktury jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy faktura ta nie została wprowadzona do obrotu prawnego i nie dokumentuje rzeczywistych czynności.

Więcej

SLIM VAT – zarys zmian w rozliczeniach VAT

Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycję „uproszczenia i unowocześnienia rozliczeń VAT” w ramach tzw. pakietu SLIM VAT. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim uproszczenia w fakturowaniu, eksporcie oraz zasadach przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych.

Więcej

Magazyny call-off stock zastąpiły magazyny konsygnacyjne

1 lipca 2020 r. – w ramach tzw. pakietu Quick Fixes – do ustawy o VAT wprowadzono nowe uproszczenie w rozliczaniu VAT z tytułu transakcji realizowanych z udziałem magazynów, tj. procedurę magazynu typu call-off stock. Jednocześnie, moc utraciły dotychczasowe przepisy dotyczące magazynów konsygnacyjnych.

Więcej

Kiedy pośrednictwo przy sprzedaży udziałów może korzystać ze zwolnienia z VAT

Pośrednictwo przy sprzedaży udziałów może korzystać ze zwolnienia z VAT. Przepisy przewidują jednak szereg wyjątków od tej zasady. Co więcej, nie wyjaśniają one jakie cechy powinny posiadać dane usługi, aby mogły zostać uznane za „pośrednictwo”.

Więcej

Spółka zależna nie przesądza o stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej budzące wiele wątpliwości doczekało się wydania kolejnego wyroku. Tym razem TSUE 7 maja 2020 r. w sprawie C‑547/18 orzekł, że nie można wywieść istnienia stałego miejsca prowadzenia działalności spółki mającej siedzibę w państwie trzecim, wyłącznie opierając się na fakcie, że spółka ta posiada w państwie członkowskim spółkę zależną.

Więcej

Odroczenie terminu płatności VAT jest możliwe

Podatnicy rozliczający VAT miesięcznie mają obowiązek zapłaty VAT do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku rozliczania VAT kwartalnie, termin płatności tego podatku przypada natomiast 25 dnia miesiąca następującego po zakończonym kwartale. Jeżeli jednak – z różnych przyczyn – nie jesteśmy w stanie zapłacić VAT w terminie, możemy złożyć wniosek o jego odroczenie.

Więcej

Rachunek VAT: jak uwolnić środki pieniężne

Jeżeli stosujesz mechanizm podzielonej płatności i nie wykorzystujesz środków zgromadzonych na rachunku VAT, możesz złożyć wniosek o ich przekazanie na rachunek rozliczeniowy. Jest to możliwe w każdym czasie, niemniej należy spełnić kilka wymogów. Środki uzyskane taką drogą mogą zostać spożytkowane w dowolny sposób.

Więcej

Nowy JPK_V7 namiesza w podzielonej płatności

Nowy JPK (JPK_V7) najprawdopodobniej zacznie obowiązywać – wobec wszystkich podatników – od 1 lipca 2020 r. Od tego czasu, automatyczne oznaczanie faktur adnotacją: „mechanizm podzielonej płatności”, czy dokonywanie płatności za wszystkie faktury z użyciem omawianego mechanizmu, może okazać się niewystarczające dla zachowania bezpieczeństwa podatkowego.

Więcej
Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.