Zdarza się, że ceny ustalone w transakcji między podmiotami powiązanymi okazują się nie być ustalone w wysokości rynkowej. W takiej sytuacji, w celu dostosowania dochodowości do odpowiedniego poziomu, strony dokonują tzw. korekty cen transferowych (TP adjustment).
Podatnicy muszą pamiętać o zweryfikowaniu, czy korekta dochodowości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ostatnio w jednej z takich spraw zostało wystosowanie pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Korekty cen transferowych a VAT
Kwestia ujmowania korekt cen transferowych (korekt TP) na potrzeby VAT od lat jest przedmiotem wątpliwości. Ustawa o VAT nie zawiera bowiem żadnych szczególnych regulacji w tym zakresie.
W wydanych przez Ministerstwo Finansów objaśnieniach zostało wskazane, że w sytuacji gdy korekta TP nie powoduje zmiany wynagrodzenia z tytułu dokonanych transakcji – konkretnych dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotów powiązanych – natomiast ma na celu dostosowanie poziomu rentowności spółki do poziomu rynkowego, taka korekta pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT (…).
Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach indywidualnych dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zgodnie z nimi korekta cen transferowych:
- pozostaje poza zakresem VAT – jeżeli odnosi się do całego wyniku rentowności osiągniętego w danym okresie, nie dotyczy konkretnych dostaw/świadczeń dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi (tj. nie odnosi się do konkretnych faktur, poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych) oraz nie wiąże się ze świadczeniem jakichkolwiek usług lub z dokonywaniem dostaw jakichkolwiek towarów pomiędzy stronami transakcji;
Tak np. w interpretacjach indywidualnych z 28 lutego 2024 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.947.2023.4.IK, z 2 lutego 2024 r. nr 0114-KDIP4-3.4012.476.2023.2.MKA oraz z 31 stycznia 2024 r. nr 0111-KDIB3-3.4012.439.2023.2.AW.
- powinna być uwzględniona w rozliczeniach VAT – jeśli odnosi się do konkretnych dostaw/świadczeń dokonanych między podmiotami powiązanymi w danym okresie (tj. dotyczy określonych faktur/cen towarów lub usług).
Tak np. w interpretacjach indywidualnych z 27 lutego 2024 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.615.2023.1.JO oraz z 26 lutego 2024 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.613.2023.1.JO.
Spory w zakresie opodatkowania korekt TP wciąż trwają
Mimo licznych stanowisk odnoszących się do zasad opodatkowania VAT korekt TP, kwestia ta nadal przysparza trudności podatnikom i jest przyczyną sporów z organami podatkowymi. Ostatnio jedna z takich została skierowana do TSUE.
Sprawa C-603/24 dotyczy spółki Stellantis Portugal (wcześniej General Motors Portugal, „GMP”) wchodzącej w skład międzynarodowej grupy General Motors. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej GMP nabywa samochody od spółek powiązanych (producentów), po czym sprzedaje je do podmiotów spoza grupy kapitałowej (dealerów). Następnie dealerzy odsprzedają pojazdy na rzecz klientów końcowych.
Dealerzy zajmują się również naprawami gwarancyjnymi. Koszty tych napraw są refakturowane z VAT na GMP. GMP przekazuje do producentów informacje o poniesionych kosztach napraw (w tym części zamiennych) oraz innych kosztach związanych ze sprzedażą samochodów. Na tej podstawie między GMP a producentami dokonywane są korekty cen transferowych, które strony traktowały jako niepodlegające opodatkowaniu VAT.
Po przeprowadzeniu kontroli, portugalski organ podatkowy uznał postępowanie GMP za nieprawidłowe. Jego zdaniem GMP świadczył na rzecz producentów usługi opodatkowane VAT. GMP nie zgodził się z tym stanowiskiem.
Po latach sporu sprawa została skierowana do TSUE.
Naszym zdaniem
Przeprowadzając korekty dochodowości należy pamiętać o zbadaniu skutków tej operacji na gruncie VAT. Zazwyczaj dostosowanie poziomu rentowności do poziomu rynkowego nie będzie wiązało się z koniecznością opodatkowania VAT. Niemniej, korekta może być objęta VAT, jeśli okaże się, że wiąże się ona z konkretnymi transakcjami. Biorąc pod uwagę, że korekty TP często osiągają znaczne wysokości, ich niewłaściwa klasyfikacja na gruncie VAT może prowadzić do powstania istotnych zaległości podatkowych.