Opodatkowanie fundacji rodzinnej w 2025 r. nie zostanie zmienione na niekorzyść podatników.

Pomimo obaw związanych z ewentualną zmianą zasad opodatkowania od 2025 r., nie wprowadzono żadnych niekorzystnych regulacji, a sama konstrukcja fundacji pozostaje nadal atrakcyjną formą sukcesji i ochrony majątku.

 

Niepotrzebne obawy o zmiany podatkowe – brak nowelizacji

Pod koniec 2024 r. wiele fundacji rodzinnych odetchnęło z ulgą. Na szczęście nie sprawdziły się doniesienia o planowanych przez Ministerstwo Finansów (MF) zmianach w opodatkowaniu fundacji rodzinnych. Aby niekorzystne zmiany w podatkach obowiązywały od roku 2025, wymagane było opublikowanie ustawy (albo jej nowelizacji) w Dzienniku Ustaw do końca listopada 2024 r. Wstępne i dość ogólne zapowiedzi wiceministra, które przekazano pod koniec sierpnia 2024 r. w formie zwykłego komunikatu prasowego, do dziś nie doczekały się żadnych formalnych działań w ministerstwie. Nie ma też żadnego projektu ustawy zmierzającego do zmiany sposobu opodatkowania fundacji rodzinnych.

Miejmy nadzieję, że resort finansów nie będzie już wysyłał takich niepokojących komunikatów jak w sierpniu ubiegłego roku i fundacje rodzinne będą mogły działać według pierwotnych założeń w sposób stabilny i spokojny. W końcu fundacja rodzinna powstała jako narzędzie do planowania sukcesji i gromadzenia majątku, a nie optymalizacji podatkowej. I to takiego narzędzia wciąż potrzebują jej fundatorzy.

 

A co z podejściem organów podatkowych?

Niektórzy potencjalni fundatorzy być może poczuli się też zaniepokojeni ostatnią odmową wydania opinii zabezpieczającej przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w sprawie nr DKP1.8082.7.2023, o czym kilka dni temu można było przeczytać na portalach prawniczych.

Chcieliśmy uspokoić również w tym zakresie. Można powiedzieć, że niekorzystne stanowisko organu dotyczyło specyficznego przypadku, który odbiegał od głównego celu fundacji rodzinnej – długoterminowego zarządzania majątkiem. Problem pojawia się bowiem w sytuacjach, gdy fundacja miałaby być wykorzystywana jako narzędzie do szybkiej sprzedaży aktywów i przekazania zysków z tej sprzedaży do beneficjentów, zamiast pełnić swoją pierwotną funkcję ochrony majątku. Taki scenariusz może być oceniony jako niedozwolona optymalizacja podatkowa. Niemniej, fundatorzy, którzy zakładają fundację z myślą o sukcesji i stabilnym zarządzaniu majątkiem, nie powinni obawiać się uznania ich działań za unikanie opodatkowania.

 

Przypomnijmy zatem jakie są najważniejsze zalety założenia fundacji rodzinnej i dlaczego nie warto z tego rezygnować z powodu niepotwierdzonych informacji o zmianach podatkowych.

Korzyści fundacji rodzinnej

 

  1. Ochrona i sukcesja majątku – fundacja rodzinna pozwala na skuteczne zarządzanie majątkiem przez pokolenia, zapewniając jego ochronę m.in. przed sporami rodzinnymi, bez ryzyka podziału majątku na mniejsze części.
  2. Elastyczność – dzięki elastycznym zasadom konstruowania statutu, fundator ma kontrolę nad sposobem ustalenia zasad funkcjonowania fundacji, w tym wypłat świadczeń dla beneficjentów. To pozwala na dostosowanie struktury do indywidualnych potrzeb rodziny.
  3. Korzystne opodatkowanie – fundacja wciąż pozwala na korzystne zarządzanie aktywami wniesionymi do fundacji, redukując niektóre obciążenia podatkowe.

 

Czy fundacja rodzinna nadal jest bezpieczna?

Wydaje się, że ustawodawca odstąpił od zmian w przepisach podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych. Zamiast tego wysiłki Ministerstwa Finansów koncentrują się na wypracowaniu takiej interpretacji istniejących przepisów, która zapobiegałaby wykorzystywaniu fundacji do działań sztucznych, obliczonych wyłącznie na unikanie opodatkowania. Jest to dobra wiadomość dla osób, którym bardziej niż na szybkich zyskach podatkowych zależy na bezpiecznym ulokowaniu majątku, elastycznym planowaniu sukcesji i zarządzaniu majątkiem.

A dlaczego jeszcze warto założyć fundację rodzinną? Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi wpisami na Blogu Spółek:

https://sendero.pl/kto-powinien-sie-zainteresowac-zalozeniem-fundacji-rodzinnej