Koniec roku to czas, w którym przedsiębiorcy mogą stanąć przed koniecznością przeprowadzenia korekt dochodowości. Jest to konieczne do utrzymania odpowiedniego poziomu cen transferowych. W takiej sytuacji korekty mogą – ale nie muszą – podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Kiedy więc korekty dochodowości pozostają poza zakresem VAT, a kiedy nie? Jeden z naszych Klientów, należący do dużej grupy kapitałowej, zwrócił się do nas z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej oraz rozwianie powyższej wątpliwości.

Naszym zdaniem sposób wyrównywania dochodowości między Klientem a podmiotem nie wskazywał na to, aby podatek VAT musiał zostać zapłacony, a Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił nasze stanowisko. Organ zgodził się również, że w odniesieniu do innego modelu korygowania cen transferowych stosowanym przez Klienta, płatności wyrównawcze podlegają opodatkowaniu VAT.

Warto zatem pamiętać, że uwzględnienie VAT-u w korekcie dochodowości jest kwestią bardzo indywidualną i uzależnioną od specyfiki przedsiębiorstwa. Dlatego, w razie wątpliwości, warto postarać się o uzyskanie indywidualnej interpretacji indywidualnej, aby uniknąć przykrych konsekwencji ze strony organów skarbowych.
O tym, czy korekty dochodowości podlegają VAT, pisaliśmy także dla Rzeczpospolitej: https://lnkd.in/dmzQMTbg