Kwestia właściwego rozliczania podatku VAT w ramach dostaw międzynarodowych po raz kolejny wymaga zajęcia stanowiska TSUE. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, postanowieniem z 12 lipca 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1231/24, wystąpił do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi w tym zakresie.

 

Jakiego problemu dotyczy sprawa?

 

Sprawa objęta pytaniami prejudycjalnymi dotyczy sytuacji, w której pierwotne ustalenia pomiędzy dostawcą a odbiorcą towaru nie znajdują pokrycia w rzeczywistym przebiegu transakcji, związanym z faktycznym przemieszczeniem towarów.

 

W analizowanej sprawie polski dostawca zakładał, że towary zostaną przemieszczone do innego niż Polska państwa członkowskiego UE. Jednakże, ustalenia organów podatkowych oparte o dokumenty celne wykazały, że kontrahent (nabywca towarów) – wbrew ustaleniom z podatnikiem – ostatecznie przetransportował towary poza terytorium UE. Z kolei polski przedsiębiorca – nieświadomy rzeczywistego przebiegu transportu towarów – wykazał dokonaną dostawę jako WDT.

 

Przedmiot wątpliwości

 

W przedstawionych okolicznościach sprawy, po stronie sądu odsyłającego powstały wątpliwości dotyczące możliwości zakwalifikowania dokonanej przez podatnika dostawy jako eksportu towarów oraz możliwości zastosowania do tej dostawy stawki 0% VAT. W związku z Powyższym, WSA w Warszawie skierował do TSUE następujące pytania:

 

  1. Czy dostawę towarów zadeklarowaną przez podatnika (dostawcę) jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów należy uznać za dostawę eksportową w sytuacji, gdy nabywca dokonał wywozu towarów nie na terytorium innego państwa członkowskiego, lecz poza terytorium Unii?

 

  1. Czy dla zastosowania stawki 0% VAT ma znaczenie fakt, że nabywca towarów dokonał ich wywozu poza terytorium Unii nie w porozumieniu z podatnikiem (dostawcą) i na podstawie ich wspólnych ustaleń, lecz na podstawie samodzielnej decyzji i bez wiedzy podatnika (dostawcy)?

 

  1. Czy dla zastosowania stawki 0% VAT ma znaczenie okoliczność, że wywóz towarów poza terytorium Unii wynika z ustaleń organów podatkowych opartych na dokumentach celnych, a treść posiadanych przez podatnika (dostawcę) dokumentów przewozowych jest niezgodna z tymi ustaleniami?

 

Znaczenie spodziewanego wyroku TSUE

 

Spodziewane rozstrzygnięcie TSUE może mieć istotne znaczenie dla podmiotów dokonujących sprzedaży towarów transportowanych za granicę, a zwłaszcza dla tych, którzy zostali wprowadzeni w błąd przez swoich kontrahentów w kwestii faktycznego przebiegu transakcji.

 

Mając na uwadze zakres wątpliwości Sądu, orzeczenie TSUE może również dostarczyć wskazówek w zakresie wymagań dowodowych dla stosowania stawki 0% VAT. W szczególności może ono mieć wpływ na odpowiednie ukształtowanie procesów gromadzenia i nadzoru dokumentów w przypadku międzynarodowych dostaw towarów oraz umocnić istotność zadbania o odpowiedni proces weryfikacji rzetelności tych dokumentów.