Sąd zarządził zwrot pisma, w którym odnieśliśmy się do opinii biegłego. Jak wynika z zarządzenia przyczyną zwrotu był brak załączenia odpisu pisma dla biegłego.

Zgodnie z art. 128 § 1 kpc „do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom (…)”. Czy biegły jest osobą uczestniczącą w sprawie w rozumieniu tego przepisu? Nie chcę wdawać się w rozważania teoretyczne dotyczące wykładni pojęcia „uczestnik postępowania”. Dość wskazać, że w komentarzach do art. 128 kpc poza stronami wymienia się różne osoby, dla których należy sporządzić odpis pisma np. interwenientów ubocznych, prokuratora, organizację pozarządową, powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów, RPO, RPD i Rzecznika Finansowego. Nie znalazłem jednak komentarza, który wskazałby biegłego.

Nawet jednak gdyby uznać, że brak odpisu pisma dla biegłego stanowi brak formalny, to czy sąd mógł na tej podstawie zarządzić zwrot pisma? Należy pamiętać, że nie każdy brak formalny uzasadnia zwrot. Konieczne jest, aby pismo nie mogło „otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych” (art. 130 (1a) § 1 kpc).

Z naszej praktyki wynika, że w podobnych sytuacjach sądy zwykle zarządzają sporządzenie kopii pisma z zastrzeżeniami strony i przesyłają ją biegłemu.
Takie postępowanie ma umocowanie w postanowieniach art. 284 § 1 i 2 kpc.

Co ciekawe, w zarządzeniu, którym sąd zwrócił pismo w naszej sprawie, sąd nakazał też pozostawić w aktach kserokopię pisma. Nie było zatem również przeszkód technicznych, żeby sporządzić kopię dla biegłego. Sąd miał pełną możliwość nadania pismu prawidłowego biegu. W konsekwencji zwrot pisma był nieuzasadniony.

Oczywiście rozsądny radca prawny w podobnej sytuacji nie wdaje się w polemikę ze stanowiskiem sądu, chyba że przemawiają za tym szczególne względy. Potulnie składamy ponownie pismo z odpisem dla biegłego na podstawie art. 130 (1a) § 3 kpc.