Dowód z opinii biegłego niezbędny jest w każdym procesie, w którym do oceny bądź określenia pewnych elementów rozpatrywanej sprawy wymagane są wiadomości specjalne. W codziennej praktyce naszego Zespołu właściwie rzadko zdarzają się sprawy, w których dowód taki nie byłby powoływany.
Jak powinna wyglądać prawidłowa opinia biegłego?
Istotna jest wiedza, w jaki sposób taka opinia powinna być skonstruowana, jakie elementy powinna zawierać. Same przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego wskazują jedynie, że opinia powinna zawierać uzasadnienie.
W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że uzasadnienie powinno być sformułowane w sposób pozwalający na sprawdzenie logicznego toku rozumowania biegłego. Brak takiego uzasadnienia lub uzasadnienie częściowe, pobieżne, a także niezrozumiałe dla osób nieposiadających wiadomości specjalnych, uniemożliwia swobodną ocenę tego dowodu lub czyni ją niepełną. Treść opinii, a w szczególności uzasadnienie powinno być przystępne i zrozumiałe.
Błędy i braki w opinii biegłego – co może zrobić pełnomocnik?
Pełnomocnik procesowy powinien kontrolować prawidłowość i rzetelność składanej w sprawie opinii. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, nieścisłości lub braków w opinii ma możliwość złożenia do niej zastrzeżeń i wnoszenia o uzupełnienie jej o brakujące elementy.
Warto również pamiętać, że jeśli w tej samej sprawie sporządzono kilka odrębnych opinii, a treść tych opinii zawiera sprzeczne twierdzenia, biegli powinni wyjaśnić pojawiające się rozbieżności. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego taka opinia, nie zawierająca ustosunkowania się do odmiennych opinii wydanych w tej samej sprawie przez innych biegłych, nie może stanowić dla sądu dostatecznej przesłanki ustaleń faktycznych.
Konfrontacja biegłych
W takiej sytuacji pełnomocnik procesowy w swoich zastrzeżeniach powinien zwrócić uwagę na brak wyjaśnienia przez biegłego zaistniałych sprzeczności. Istnieje również możliwość zawnioskowania o konfrontacje biegłych.
Dowód z opinii biegłego miewa kluczowe znaczenie w procesie i z tej perspektywy powinien być wnikliwie kontrolowany i oceniany.