Na przestrzeni ostatnich lat zarówno przepisy, jak i praktyka interpretacyjna dotyczące podatku u źródła (WHT) ulegają dynamicznym zmianom. W ostatnim czasie szczególne zainteresowanie fiskusa budzą nowoczesne rozwiązania IT, w tym także usługi świadczone w modelu chmurowym. Organy podatkowe coraz śmielej uznają za wynagrodzenie z tyt. użytkowania urządzeń przemysłowych już nie tylko opłaty za dostęp do wirtualnej przestrzeni dyskowej, ale również za korzystanie z oprogramowanie online (w chmurze). W efekcie, organy uznają, że płatności takie podlegają opodatkowaniu WHT.

 

Aktualna praktyka

 

Ostatnio kwestia opodatkowania płatności za oprogramowanie w chmurze została ostatnio poruszona w interpretacji indywidualnej z 20 maja 2025 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.139.2025.2.MF). Sprawa dotyczyła oprogramowania udostępnianego w modelu SaaS (ang. Software-as-a-Service, czyli „oprogramowanie jako usługa”). Przy takim rozwiązaniu cała infrastruktura związana z oprogramowaniem (sprzętowa, systemowa i aplikacyjna) znajduje się po stronie dostawcy – natomiast usługobiorca uzyskuje dostęp do funkcjonalności tego oprogramowania przez Internet, bez konieczności angażowania własnych zasobów technicznych. Zdaniem wnioskodawcy, wypłata wynagrodzenia za dostęp do oprogramowania działającego w chmurze internetowej nie powinna skutkować obowiązkiem poboru podatku u źródła.

 

Dyrektor KIS nie zgodził się z tym stanowiskiem. W wydanej interpretacji wskazał, że:

  • Odpłatność z tytułu korzystania przez Państwa Spółkę z Oprogramowania działającego w chmurze internetowej wypłacana na rzecz Dostawcy – będzie odpłatnością z tytułu użytkowania urządzenia przemysłowego,
  • Wynagrodzenie wypłacane na rzecz Dostawcy z tytułu korzystania przez Państwa Spółkę z Oprogramowania działającego w chmurze internetowej, a więc urządzenia przemysłowego mieści się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT,
  • Tym samym, w odniesieniu do wypłata z ww. tytułu co do zasady będą na Państwu ciążyć obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego.

 

Konsekwencje dla przedsiębiorców

 

Opisane podejście kreuje realne ryzyko podatkowe dla firm korzystających z oprogramowania online. W praktyce często zdarza się, że spółki działające w ramach grup kapitałowych płacą – nierzadko znaczne kwoty – za oprogramowanie udostępniane im zdalnie przez centralę (np. systemy księgowe czy oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem). Biorąc pod uwagę aktualną praktykę organów podatkowych, firmy powinny zweryfikować czy od wspomnianych płatności nie powinny potrącać należnego WHT. Niewłaściwa kwalifikacja opłat może prowadzić bowiem do powstania zaległości podatkowych.

 

Jeśli korzystają Państwo z rozwiązań chmurowych lub chcieliby Państwo zweryfikować inne kwestie związane z podatkiem u źródła – zapraszamy do kontaktu z nami.