PODCAST
Życie polskiego podatnika do najłatwiejszych nie należy…. Na przedsiębiorców nakładane są kolejne obowiązki informacyjne, a regulacje podatkowe są nieustannie zmienianie. Władze podatkowe wydają dziesiątki tysięcy interpretacji - często sprzecznych. Praktyką stały się objaśnienia nowych przepisów – zwykle wprowadzające dodatkowe wątpliwości. Można się pogubić…. A fiskus straszy niebotycznymi karami finansowymi!
W naszym podkaście poruszamy tematy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rozwiewamy wątpliwości i pokazujemy pułapki. Dzielimy się nie tylko wiedzą i przemyśleniami na ten temat, ale także doświadczeniem oraz przykładami na to, jak sobie radzić w takiej rzeczywistości. Mówimy prosto a od ekspertów oczekujemy zdecydowanych opinii.
Jeśli prowadzisz firmę, jesteś pracownikiem działu finansowego lub księgowego, albo zwyczajnie interesują cię wyzwania, z jakimi mierzą się polscy podatnicy, to „Podcast podatkowy” jest właśnie dla Ciebie.
Odcinki:
Czym są i kogo dotyczą płatności split payment?
Opublikowano: 05.12.2023
To już jest siódmy odcinek Podcastu podatkowego! A w nim:
- Czym są płatności split payment (MPP)?
- Kogo obowiązują?
- Jak split payment wpływa na rozliczanie podatku VAT?
O tym, czym jest mechanizm podzielonej płatności rozmawiają doradca podatkowy Sylwia Matuszek i partner Sendero Tax & Legal, doradca podatkowy Szymon Karpiński.
Pakiet Slim VAT 3 – wyczekiwane uproszczenia czy kolejne komplikacje?
Opublikowano: 05.07.2023
1 lipca tego roku po długim okresie prac legislacyjnych wszedł w życie pakiet Slim VAT 3. Jest to kolejny pakiet uproszczeń, który ma przyczynić się do ułatwienia stosowania przepisów o VAT.
Czego dotyczy pakiet Slim VAT 3?
Czy rzeczywiście uprości on rozliczenia VAT, czy też wprowadzi kolejne komplikacje dla przedsiębiorców?
W najnowszym odcinku naszego podcastu rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Monika Bilska – ekspertka z zakresu podatków pośrednich, doświadczony doradca podatkowy Sendero Tax & Legal i wykładowczyni na licznych szkoleniach dotyczących transakcji łańcuchowych.
Obowiązkowy KSeF – czy czeka nas rewolucja w sprawozdawczości dla celów VAT?
Opublikowano: 28.03.2023
Już niebawem podatników czeka wielka zmiana dotycząca sprawozdawczości w VAT. W połowie 2024 roku wejdzie w życie obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF). Co w praktyce będzie oznaczała ta zmiana? I czy podatników czeka prawdziwa rewolucja?
Między innymi na te pytania w piątym odcinku naszego podcastu próbują odpowiedzieć Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Michał Wykurz – szef zespołu Compliance w Sendero Tax & Legal, indywidualnie wyróżniony w rankingu dziennika Rzeczpospolita w roku 2021 oraz 2022.
Grupy VAT. Szansa czy ryzyko?
Opublikowano: 24.01.2023
W ostatnim czasie do polskich przepisów VAT-owskich dodano nową instytucję – grupy VAT. Czy rozwiązane to niesie ze sobą same korzyści, czy również ryzyka? Kto może utworzyć grupę VAT i co trzeba wziąć pod uwagę, żeby grupa ta działała efektywnie?
W odcinku rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Adam Wnuk, doradca podatkowy specjalizujący się w podatku VAT.
Transakcje łańcuchowe. Dlaczego są tak problematyczne?
Opublikowano: 13.12.2022
Nasze doświadczenie pokazuje, że transakcje łańcuchowe sprawiają wiele kłopotów podatnikom. Często dostajemy pytania, jak prawidłowo je rozliczyć? Gdzie przypisać transport? Co zrobić, gdy towar jest czasowo magazynowany? Warto jednak zacząć od początku i zastanowić się nad tym, kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z transakcjami łańcuchowymi.
W odcinku rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Monika Bilska, doradca podatkowy.
Publikowanie informacji o realizowanej strategii podatkowej. Co to właściwie znaczy?
Opublikowano: 07.11.2022
Od ubiegłego roku najwięksi podatnicy mają obowiązek publikowania informacji o zrealizowanej strategii podatkowej. Co powinno zawierać takie sprawozdanie, po się je składa? Czy opisywane przepisy wprowadzają obowiązek posiadania spisanej strategii podatkowej?
Interpretacje podatkowe – czy są efektywnym narzędziem zarzadzania ryzykiem? Jak właściwie napisać wniosek interpretacyjny?
Opublikowano: 03.11.2022
Interpretacje podatkowe miały być narzędziem ułatwiającym życie podatników, ale praktyka pokazuje, że nie do końca tak jest.