PODCAST PODATKOWY
Życie polskiego podatnika do najłatwiejszych nie należy…. Na przedsiębiorców nakładane są kolejne obowiązki informacyjne, a regulacje podatkowe są nieustannie zmienianie. Władze podatkowe wydają dziesiątki tysięcy interpretacji - często sprzecznych. Praktyką stały się objaśnienia nowych przepisów – zwykle wprowadzające dodatkowe wątpliwości. Można się pogubić…. A fiskus straszy niebotycznymi karami finansowymi!
W naszym podkaście poruszamy tematy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rozwiewamy wątpliwości i pokazujemy pułapki. Dzielimy się nie tylko wiedzą i przemyśleniami na ten temat, ale także doświadczeniem oraz przykładami na to, jak sobie radzić w takiej rzeczywistości. Mówimy prosto a od ekspertów oczekujemy zdecydowanych opinii.
Jeśli prowadzisz firmę, jesteś pracownikiem działu finansowego lub księgowego, albo zwyczajnie interesują cię wyzwania, z jakimi mierzą się polscy podatnicy, to „Podcast podatkowy” jest właśnie dla Ciebie.
Odcinki:
Ulga na złe długi. Jak skutecznie odzyskać VAT od niezapłaconych faktur?
Opublikowano: 19.09.2024
Co robić w sytuacji, w której kontrahent nie zapłacił za wykonane usługi albo dostarczone towary, a zapłaciliście już podatek z wystawionych faktur? Czy istnieje rozwiązanie, które pozwoli odzyskać VAT? W dzisiejszej rozmowie o uldze na złe długi Szymon Karpiński i Sylwia Matuszek wyjaśnią następujące kwestie:
- Kto może z skorzystać z ulgi na złe długi?
- Kto ma taki obowiązek?
- Co w sytuacji, w której kontrahent ureguluje nam sporne wierzytelności?
Zapraszamy do odsłuchu!
Kontrole podatkowe przeprowadzane przez urząd skarbowy – czy jest się czego obawiać?
Opublikowano: 30.07.2024
W najnowszym odcinku Podcastu podatkowego kontynuujemy temat kontroli podatkowych! W poprzednim odcinku poświęconym temu tematowi nasi eksperci rozmawiali o tym, czy da się kontrole przewidzieć oraz jak się do nich przygotować.
Tym razem Szymon Karpiński i Monika Bilska porozmawiają o tym:
- Co robić, kiedy podatnik otrzyma zawiadomienie o wszczęciu kontroli?
- Jakie informacje przedsiębiorcy powinni przekazywać organowi kontrolującemu, a jakich nie?
- Czy podatnik może brać udział w czynnościach wykonywanych przez fiskus podczas kontroli, takich jak oględziny i przesłuchiwanie świadków?
Miłego odsłuchu!
Polecamy także:
- Część pierwszą Podcastu podatkowego o kontrolach podatkowych: https://sendero.pl/podcast/kontrole-podatkowe-czy-da-sie-kontrole-przewidziec-jak-sie-do-niej-przygotowac
- Blog Moniki „Kontrole i postępowania podatkowe”: https://sendero.pl/kontrole-i-postepowania-podatkowe
Podatek u źródła – stary podatek, nowe problemy
Opublikowano: 13.06.2024
Jednym z wyzwań, z którymi mierzą się podatnicy, jest rozliczanie podatku u źródła. W ostatnich latach w polskich przepisach podatkowych nastąpiło wiele zmian w tym zakresie.
Dlaczego rozliczanie podatku u źródła jest tak problematyczne dla przedsiębiorców?
O tym w rozmowie z Szymonem Karpińskim, doradcą podatkowym i partnerem Sendero, opowie Adam Wnuk – doświadczony doradca podatkowy, ekspert z zakresu opodatkowania transakcji międzynarodowych.
Raportowanie schematów podatkowych. Ludzkim językiem o najgorzej napisanych regulacjach podatkowych w Polsce
Opublikowano: 25.04.2024
Od 2019 r. niektórzy podatnicy mają obowiązek informowania władz skarbowych o tzw. schematach podatkowych. Regulacje te (nazywane skrótowo MDR – od anielskiego „Mandatory Discosure Rules”) są bardzo skomplikowane i mają szeroki margines interpretacji. Z drugiej strony, za ewentualne uchybienia w raportowaniu MDR przewidziano dotkliwe kary finansowe. Widmo zaraportowania schematu podatkowego często przyprawia więc o zawrót głowy i wywołuje obawy.
Naszym zdaniem niesłusznie – ten obszar sprawozdawczości podatkowej z powodzeniem można oswoić i usystematyzować. Wszystkie zawiłości związane z raportowaniem schematów podatkowych w rozmowie z Szymonem Karpińskim tłumaczy Michał Wykurz, doradca podatkowy, rekomendowany przez Rzeczpospolitą specjalista ds. podatkowego Compliance.
Kontrole podatkowe – czy da się kontrole przewidzieć? Jak się do niej przygotować?
Opublikowano: 28.03.2024
Obawa przed przeprowadzeniem kontroli podatkowej martwi przedsiębiorców oraz osoby odpowiedzialne za rozliczenia podatkowe. Konsekwencje takiej kontroli mogą być bardzo dotkliwe zarówno dla firmy jako organizacji, jak i dla osób odpowiedzialnych za jej rozliczenia.
- Dlaczego firmy boją się kontroli podatkowej?
- Czemu mają służyć kontrole podatkowe?
- Co najczęściej jest przedmiotem kontroli podatkowej?
- Czy istnieje sposób na przewidzenie kontroli?
Na te i inne pytania w rozmowie z prowadzącym podcast Szymonem Karpińskim, partnerem Sendero i doradcą podatkowym, odpowiada Monika Bilska, specjalistka w temacie kontroli i postępowań podatkowych.
Zapraszamy także do lektury wpisów Moniki poświęconych zagadnieniom kontroli i postępowań podatkowych: https://sendero.pl/kontrole-i-postepowania-podatkowe
Zakazane życzenia
Opublikowano: 22.12.2023
Już za moment Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. W tym roku dzielimy się świątecznymi życzeniami w formie słuchowiska.
Życzymy wszystkim, aby te Święta były czasem wytchnienia oraz regeneracji, a Nowy Rok przyniósł wiele sukcesów. Nie tylko tych zawodowych.
Wszystkiego dobrego!
Czym są i kogo dotyczą płatności split payment?
Opublikowano: 05.12.2023
To już jest siódmy odcinek Podcastu podatkowego! A w nim:
- Czym są płatności split payment (MPP)?
- Kogo obowiązują?
- Jak split payment wpływa na rozliczanie podatku VAT?
O tym, czym jest mechanizm podzielonej płatności rozmawiają doradca podatkowy Sylwia Matuszek i partner Sendero Tax & Legal, doradca podatkowy Szymon Karpiński.
Pakiet Slim VAT 3 – wyczekiwane uproszczenia czy kolejne komplikacje?
Opublikowano: 05.07.2023
1 lipca tego roku po długim okresie prac legislacyjnych wszedł w życie pakiet Slim VAT 3. Jest to kolejny pakiet uproszczeń, który ma przyczynić się do ułatwienia stosowania przepisów o VAT.
Czego dotyczy pakiet Slim VAT 3?
Czy rzeczywiście uprości on rozliczenia VAT, czy też wprowadzi kolejne komplikacje dla przedsiębiorców?
W najnowszym odcinku naszego podcastu rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Monika Bilska – ekspertka z zakresu podatków pośrednich, doświadczony doradca podatkowy Sendero Tax & Legal i wykładowczyni na licznych szkoleniach dotyczących transakcji łańcuchowych.
Obowiązkowy KSeF – czy czeka nas rewolucja w sprawozdawczości dla celów VAT?
Opublikowano: 28.03.2023
Już niebawem podatników czeka wielka zmiana dotycząca sprawozdawczości w VAT. W połowie 2024 roku wejdzie w życie obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF). Co w praktyce będzie oznaczała ta zmiana? I czy podatników czeka prawdziwa rewolucja?
Między innymi na te pytania w piątym odcinku naszego podcastu próbują odpowiedzieć Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Michał Wykurz – szef zespołu Compliance w Sendero Tax & Legal, indywidualnie wyróżniony w rankingu dziennika Rzeczpospolita w roku 2021 oraz 2022.
Grupy VAT. Szansa czy ryzyko?
Opublikowano: 24.01.2023
W ostatnim czasie do polskich przepisów VAT-owskich dodano nową instytucję – grupy VAT. Czy rozwiązane to niesie ze sobą same korzyści, czy również ryzyka? Kto może utworzyć grupę VAT i co trzeba wziąć pod uwagę, żeby grupa ta działała efektywnie?
W odcinku rozmawiają Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Adam Wnuk, doradca podatkowy specjalizujący się w podatku VAT.