Odcinek 1:

Interpretacje podatkowe – czy są efektywnym narzędziem zarzadzania ryzykiem? Jak właściwie napisać wniosek interpretacyjny?

Interpretacje podatkowe miały być narzędziem ułatwiającym życie podatników, ale praktyka pokazuje, że nie do końca tak jest.

Słuchaj: Spotify

Opis odcinka:

Interpretacje podatkowe miały być narzędziem ułatwiającym życie podatników, ale praktyka pokazuje, że nie do końca tak jest.

W 2021 roku złożono ponad 31 tys. wniosków interpretacyjnych do Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej. Na te wszystkie złożone wnioski wydano 23 tys. rozstrzygnięć. Oznacza to, że aż 8 tys. wniosków nie otrzymało odpowiedzi… Dlaczego? Czy interpretacje podatkowe to narzędzie, które spełnia swoje zadanie? Jak optymalnie przygotować wniosek interpretacyjny?

Rozmawiają o tym Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Michał Wykurz – szef zespołu Compliance w Sendero Tax & Legal, indywidualnie wyróżniony w rankingu dziennika Rzeczpospolita w roku 2021 oraz 2022.

Spis treści:

  • 02:00 Interpretacje podatkowe – statystyki
  • 03:30 Czy mechanizm interpretacji podatkowej spełnia swoje cele?
  • 04:40 Jak prawidłowo napisać wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej?
  • 07:20 Dlaczego fiskus regularnie wzywa podatników do uzupełnienia opisu stanu faktycznego?
  • 10:15 Jak formułować pytania we wniosku interpretacyjnym?
  • 12:25 O co lepiej nie pytać we wnioskach interpretacyjnych?
  • 13:25 Jak napisać uzasadnienie we wniosku interpretacyjnym?
  • 15:55 Czy warto starać się o uzyskanie własnego rozstrzygnięcia?
  • 17:30 Co dzieje się z ochroną uzyskaną przez interpretację, kiedy zmienia się tzw. stan faktyczny?
  • 19:20 Co w sytuacji, gdy wniosek chcą złożyć różne strony transakcji?

Opis podcastu:

Życie polskiego podatnika do najłatwiejszych nie należy…. Na przedsiębiorców nakładane są kolejne obowiązki informacyjne, a regulacje podatkowe są nieustannie zmienianie. Władze podatkowe wydają dziesiątki tysięcy interpretacji - często sprzecznych. Praktyką stały się objaśnienia nowych przepisów – zwykle wprowadzające dodatkowe wątpliwości. Można się pogubić…. A fiskus straszy niebotycznymi karami finansowymi!

W naszym podkaście poruszamy tematy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rozwiewamy wątpliwości i pokazujemy pułapki. Dzielimy się nie tylko wiedzą i przemyśleniami na ten temat, ale także doświadczeniem oraz przykładami na to, jak sobie radzić w takiej rzeczywistości. Mówimy prosto a od ekspertów oczekujemy zdecydowanych opinii.

Jeśli prowadzisz firmę, jesteś pracownikiem działu finansowego lub księgowego, albo zwyczajnie interesują cię wyzwania, z jakimi mierzą się polscy podatnicy, to „Podcast podatkowy” jest właśnie dla Ciebie.

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.