Odcinek 5:

Obowiązkowy KSeF – czy czeka nas rewolucja w sprawozdawczości dla celów VAT?

Już niebawem podatników czeka wielka zmiana dotycząca sprawozdawczości w VAT. W połowie 2024 roku wejdzie w życie obowiązkowy Krajowy System e-Faktur (KSeF). Co w praktyce będzie oznaczała ta zmiana? I czy podatników czeka prawdziwa rewolucja?

Między innymi na te pytania w piątym odcinku naszego podcastu próbują odpowiedzieć Szymon Karpiński – Partner odpowiedzialny za praktykę podatkową Sendero Tax & Legal oraz Michał Wykurz – szef zespołu Compliance w Sendero Tax & Legal, indywidualnie wyróżniony w rankingu dziennika Rzeczpospolita w roku 2021 oraz 2022.

Słuchaj: Spotify

Spis treści:

  • 02:55 Czym jest Krajowy System e-faktur?
  • 04:50 Co to jest faktura ustrukturyzowana?
  • 09:30 Co powinny zawierać faktury KSeF?
  • 14:10 Czy faktury ustrukturyzowane trzeba będzie wystawiać do wszystkich rodzajów transakcji?
  • 15:45 Kiedy KSeF wejdzie w życie?
  • 19:05 Kogo obowiązkowy system KSeF nie obejmie?
  • 20:50 Od czego zacząć, aby wdrożyć obowiązkowy system KSeF?
  • 24:45 O czym warto pamiętać podczas procesu wdrażania systemu KSeF w firmie?
  • 27:45 Jakie są zalety wdrożenia systemu KSeF w przedsiębiorstwie?
  • 31:45 Jakie sankcje przewidują organy podatkowe za niewprowadzenie systemu KSeF?

Opis podcastu:

Życie polskiego podatnika do najłatwiejszych nie należy…. Na przedsiębiorców nakładane są kolejne obowiązki informacyjne, a regulacje podatkowe są nieustannie zmienianie. Władze podatkowe wydają dziesiątki tysięcy interpretacji - często sprzecznych. Praktyką stały się objaśnienia nowych przepisów – zwykle wprowadzające dodatkowe wątpliwości. Można się pogubić…. A fiskus straszy niebotycznymi karami finansowymi!

W naszym podkaście poruszamy tematy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rozwiewamy wątpliwości i pokazujemy pułapki. Dzielimy się nie tylko wiedzą i przemyśleniami na ten temat, ale także doświadczeniem oraz przykładami na to, jak sobie radzić w takiej rzeczywistości. Mówimy prosto a od ekspertów oczekujemy zdecydowanych opinii.

Jeśli prowadzisz firmę, jesteś pracownikiem działu finansowego lub księgowego, albo zwyczajnie interesują cię wyzwania, z jakimi mierzą się polscy podatnicy, to „Podcast podatkowy” jest właśnie dla Ciebie.

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.