Odcinek 9:

Raportowanie schematów podatkowych. Ludzkim językiem o najgorzej napisanych regulacjach podatkowych w Polsce

Od 2019 r. niektórzy podatnicy mają obowiązek informowania władz skarbowych o tzw. schematach podatkowych. Regulacje te (nazywane skrótowo MDR – od anielskiego „Mandatory Discosure Rules”) są bardzo skomplikowane i mają szeroki margines interpretacji. Z drugiej strony, za ewentualne uchybienia w raportowaniu MDR przewidziano dotkliwe kary finansowe. Widmo zaraportowania schematu podatkowego często przyprawia więc o zawrót głowy i wywołuje obawy.

Naszym zdaniem niesłusznie – ten obszar sprawozdawczości podatkowej z powodzeniem można oswoić i usystematyzować.   Wszystkie zawiłości związane z raportowaniem schematów podatkowych w rozmowie z Szymonem Karpińskim tłumaczy Michał Wykurz, doradca podatkowy, rekomendowany przez Rzeczpospolitą specjalista ds. podatkowego Compliance.

Słuchaj: Spotify

Spis treści:

 • 00:55 Czym są schematy podatkowe?
 • 03:15 Dlaczego przepisy dotyczące MDR są tak trudne do zrozumienia?
 • 08:20 Jak odnaleźć się w definicjach schematów podatkowych, i co należy zgłaszać organom skarbowym?
 • 10:45 Kilka praktycznych przykładów zdarzeń, które mogą być schematem podatkowym
 • 14:55 Najczęściej spotykane przykłady schematów podatkowych
 • 17:10 Czy istnieje oficjalna lista schematów podatkowych?
 • 19:15 Kto musi raportować schematy podatkowe?
 • 26:30 Jak w praktyce wygląda wypełnianie schematu podatkowego?
 • 29:55 Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu formularzy? Jakich informacji oczekuje fiskus?
 • 35:30 Czy podatnicy powinni oczekiwać kontroli podatkowych zaroportowaniu informacji o schematach podatkowych?
 • 37:50 Jakie sankcje grożą podatnikom za niewywiązanie z obowiązku raportowania schematów podatkowych?
 • 39:15 Jakie terminy obowiązują przy raportowaniu schematów podatkowych?
 • 40:20 Czy da się zarządzić ryzykiem otrzymania kar finansowych za niedotrzymanie obowiązku raportowania MDR?

Opis podcastu:

Życie polskiego podatnika do najłatwiejszych nie należy…. Na przedsiębiorców nakładane są kolejne obowiązki informacyjne, a regulacje podatkowe są nieustannie zmienianie. Władze podatkowe wydają dziesiątki tysięcy interpretacji - często sprzecznych. Praktyką stały się objaśnienia nowych przepisów – zwykle wprowadzające dodatkowe wątpliwości. Można się pogubić…. A fiskus straszy niebotycznymi karami finansowymi!

W naszym podkaście poruszamy tematy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rozwiewamy wątpliwości i pokazujemy pułapki. Dzielimy się nie tylko wiedzą i przemyśleniami na ten temat, ale także doświadczeniem oraz przykładami na to, jak sobie radzić w takiej rzeczywistości. Mówimy prosto a od ekspertów oczekujemy zdecydowanych opinii.

Jeśli prowadzisz firmę, jesteś pracownikiem działu finansowego lub księgowego, albo zwyczajnie interesują cię wyzwania, z jakimi mierzą się polscy podatnicy, to „Podcast podatkowy” jest właśnie dla Ciebie.

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.