Styczeń to naturalny okres na podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. 2023 rok był dla nas intensywnym czasem, zarówno w pracy na rzecz Klientów, ale także w życiu naszej organizacji. Co dokładnie się wydarzyło?

 

Sukcesy zawodowe

 

w obszarze zawodowym odnieśliśmy kilka znaczących sukcesów:

 

 • w sposób istotny zaangażowaliśmy się w tworzenie prawa – wzięliśmy udział w prekonsultacjach dot. strategii podatkowej oraz w konsultacjach projektu objaśnień dotyczących poboru podatku u źródła,
 • uzyskaliśmy prawomocny wyrok w sprawie o wartości blisko 50 mln zł, w której broniliśmy klienta przed roszczeniem z tytułu nieuczciwej konkurencji,
 • Nasz dział cen transferowych zrealizował kolejne niemal 100 projektów dla klientów z różnych branż. W 2023 roku pozyskaliśmy też wiodące w skali świata narzędzie, wykorzystywane w finansowym transfer pricingu – bazę LSEG Data & Analtytics (dawniej Eikon Refinitiv). Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie oferować najwyższej jakości usługi także w przypadku skomplikowanych transakcji finansowych,
 • prowadziliśmy sprawę, w której zapadł precedensowy wyrok dotyczący obowiązku podatkowego w VAT w branży IT,
 • wspieraliśmy wytwórcę zielonej energii w nowatorskich projektach dotyczących magazynów energii, elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i instalacji wodorowych,
 • pomagaliśmy zakładom przemysłowym i innym odbiorcom w wyborze sprzedawcy energii i przejściu przez proces negocjowania oraz zawierania umów zakupu gazu i energii elektrycznej, w inwestycjach budowy przy zakładzie instalacji fotowoltaicznej, zbiorników na gaz, jak również negocjowania umów PPA,
 • pomogliśmy klientom uzyskać maksymalną cenę energii (czyli chroniącą przed podwyżkami) oraz dotacje dla kosztów energii z NFOŚ,
 • pomagaliśmy w koncentracji i/lub zmianie struktury kilkudziesięciu podmiotów z branży produkcyjnej i deweloperskiej,
 • przygotowaliśmy dla naszych klientów wiele regulaminów pracy zdalnej i zmian do regulaminów pracy w związku z nowymi uprawnieniami pracowników w kodeksie pracy.

 

Rankingi i wyróżnienia

 

Co roku bierzemy udział w rankingach kancelarii prawnych i firm doradztwa podatkowego, gdzie zajmujemy wysokie miejsca. W roku 2023 w rankingu dziennika Rzeczpospolita nasza kancelaria prawna zajęła trzecie miejsce w regionie wśród kancelarii, które specjalizują się w doradzaniu dużemu biznesowi, a spółka doradztwa podatkowego – drugie. Co więcej, pierwszy raz udało nam się uzyskać aż trzy rekomendacje indywidualne. Otrzymali je:

 

 • Grzegorz Młynarczyk– rekomendacja w kategorii ceny transferowe (to szóste wyróżnienie Grzegorza)
 • Szymon Karpiński– rekomendacja w kategorii VAT (debiut w rankingu)
 • Michał Wykurz– rekomendacja w kategorii doradztwo Compliance (trzecia rekomendacja).

 

Webinary

 

Byliśmy skupieni nie tylko na pracy związanej z naszymi Klientami. Sporo czasu poświęciliśmy także na dzielenie się wiedzą na zewnątrz.

 

Z roku na rok organizujemy coraz więcej bezpłatnych szkoleń i webinarów. W minionym roku przeprowadziliśmy ponad 40 specjalistycznych szkoleń on-line, w ramach których uczestniczyły setki osób z następujących organizacji:

 

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna – partner, z którym możemy się pochwalić najdłuższą współpracą w zakresie współorganizowanych szkoleń. Wydarzenia które odbyły się w pierwszej połowie roku były kontynuacją cykli rozpoczętych we wrześniu 2022 roku:

 

 • „BHP w innym ujęciu”
 • „ABC umów gospodarczych. Praktyczne informacje dla działów zakupów i sprzedaży”

 

W drugiej połowie roku w tej strefie rozpoczęliśmy następujące cykle:

 

 • „Anna Wieczorek o ochronie środowiska”
 • „Kilka słów o podatkach”

 

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – z tą strefą współpracujemy już drugi rok. W ramach wspólnych działań w minionym roku przeprowadziliśmy szkolenia „Procedury i inne zbędne rzeczy – Compliance dla ludzi”, a w drugiej połowie roku rozpoczęliśmy cykl podatkowy „Godzina na podatki”.

 

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – w tym miejscu systematycznie przeprowadzamy szkolenia z obszaru BHP i prawa pracy. Przez cały ubiegły rok uczestnicy mogli czerpać wiedzę z cyklu „Środy z prawem pracy”.

 

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego – współpraca, którą nawiązaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Dzięki temu mogą Państwo uczestniczyć w spotkaniach poświęconych zagadnieniom prawnym i podatkowym dedykowanym firmom z branży automotive.

 

Wszystkie te współprace z powodzeniem kontynuujemy.

 

Oprócz tego przeprowadzamy webinary pod własną marką. Nasze szkolenia organizowane i prowadzone przez Filipa Firuta i Małgorzatę Mroczkowską dotyczące zmian w prawie pracy zawsze gromadzą setki zainteresowanych osób.

 

Konferencje stacjonarne

 

Przeprowadziliśmy trzy konferencje stacjonarne :

 

 

Podczas tej trzeciej konferencji omawiamy  wydawany raz w roku raport PIP oraz najważniejsze wynikające z tego dokumentu wnioski dla firm produkcyjnych i usługowych. Pierwsze takie szkolenie przeprowadziliśmy w grudniu 2022 rok. Jak się okazało, jest to temat wzbudzający ogromne zainteresowanie, dlatego też konferencja poświęcona raportowi PIP w naturalny sposób wpisała się na stałe w kalendarz organizowanych przez nas wydarzeń stacjonarnych. W 2024 r. też ją planujemy.

 

Blog VAT, Blog dla Spółek i Podcast podatkowy

 

Opublikowaliśmy łącznie ponad 34 wpisów na Blogu VAT i Blogu dla Spółek. Regularna praca nad redagowaniem wpisów dała efekt w postaci dziesiątek tysięcy odwiedzin naszych podstron blogowych.

 

Oprócz tego wyprodukowaliśmy kolejne odcinki Podcastu podatkowego! Po roku od uruchomienia podcastu każdy z naszych odcinków ma setki odsłuchań, co tylko pokazuje nam, że podoba się Państwu taka formuła.

 

Współpracownicy

 

To, co nas szczególnie cieszy, to rozwój naszych współpracowników! Sukcesy ludzi zawsze napawają nas dumą i radością.

 

Nasza Wspólniczka Anna Skowron uzyskała tytuł MBA, a Wspólniczka Anna Wieczorek otrzymała zaproszenie do współautorstwa książki „50 Osobistości Biznesu” na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Chcemy w tym miejscu także wspomnieć Sylwię Matuszek, która została wpisana na listę doradców podatkowych.

 

Grono naszych współpracowników stale się powiększa. Tak samo, jak grupa osób, których staż sięga już wielu lat i dzielą się swoim doświadczeniem z tymi, którzy do nas dołączają. Wciąż są z nami osoby, które pamiętają początki Sendero, i które otrzymały wyróżnienie za osiągnięcie 10 lat pracy w naszej firmie:

 

 

A liczba naszych współpracowników przekracza już 50 osób!

 

Z życia kancelarii

 

Z rzeczy istotnych dla nas miało jeszcze miejsce kilka wydarzeń:

po raz kolejny wsparliśmy Festiwal Bachowski. W 2022 roku nasza kancelaria świętowała 15-lecie istnienia. Z tej okazji postanowiliśmy zostać jednym ze sponsorów Festiwalu Bachowskiego, oraz połączyć nasz jubileusz z koncertem inaugurującym festiwal. Po tym niezwykłym doświadczeniu zdecydowaliśmy się zostać z Festiwalem Bachowskim na dłużej. Cieszymy się, że w ubiegłym roku również możemy przyczynić się do organizacji tak unikalnego i wyjątkowego w swojej formule wydarzenia.

 

W grudniu wzięliśmy udział w szkoleniu „prosty język prawniczy”. Był to już nasz drugi dedykowany warsztat z językoznawcą Tomaszem Piekotem. O język polski dbamy, a jego czytelne oraz poprawne zastosowanie w naszej pracy ma ogromne znaczenie nie tylko dla nas, ale także dla naszych klientów. Już kilka lat temu jako pierwsza kancelaria prawna w Polsce podjęliśmy współpracę z Pracownią Prostej Polszczyzny.

 

Z udziałem naszych współpracowników nagraliśmy profesjonalne, świąteczne słuchowisko! Była to rzecz, która przyniosła sporo radości nie tylko wszystkim w Sendero, ale także naszym klientom, którzy docenili oryginalność tej niezwykłej formy życzeń.

 

Plany na 2024

 

Jakie mamy plany na 2024 rok?

Kontynuujemy wszystko to, co robiliśmy do tej pory. Planujemy też ciągle rozwijać i unowocześniać nasze działania, o czym na pewno będziemy informować.

Życzymy wszystkim naszym Klientom, Odbiorcom, Przyjaciołom oraz osobom przychylnym naszej działalności wszystkiego dobrego w nowym roku oraz dużo zdrowia!