Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi, która miała miejsce we wrześniu w południowo-zachodniej części Polski, mają możliwość skorzystania z kilku narzędzi, które pomogą uchronić ich biznesy przed nadmiernym obciążeniem finansowym, czy wręcz przed likwidacją działalności.
Jednym z takich rozwiązań jest nieoprocentowana pożyczka, która finansowana jest ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przedsiębiorcy-pracodawcy mogą otrzymać taką pożyczkę na pokrycie wynagrodzeń swoich pracowników.
Kto może otrzymać tę pomoc?
Pomoc ta przeznaczona jest dla tych pracodawców, którzy w wyniku powodzi przejściowo zaprzestali prowadzenia swojej działalności gospodarczej lub istotnie musieli ją ograniczyć, a ich sytuacja finansowa nie pozwala na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników.
Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę i co należy jeszcze zrobić?
Procedura uzyskania tej pożyczki została maksymalnie uproszczona. Pracodawca, który spełnia warunki do uzyskania takiej pożyczki musi złożyć wniosek o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wniosek ten należy złożyć do właściwego Wojewódzkiego Urzędu Pracy ze względu na siedzibę pracodawcy [2].
Ile potrwa procedura przyznawania środków i co dalej z nimi zrobić?
- Wniosek, który spełni wymogi formalne będzie rozpatrywany w terminie 7 dni od daty jego złożenia. W razie pozytywnej oceny, organ niezwłocznie przekaże środki na rachunek bankowy pracodawcy.
- Pracodawca będzie zobowiązany wypłacić pensje swoim pracownikom w ciągu 7 dni od daty otrzymania pożyczki na rachunek bankowy.
- W ciągu kolejnych 30 dni od momentu wypłaty wynagrodzeń pracodawca powinien przekazać do organu (WUP):
- jeden egzemplarz wykazu zawierający potwierdzenie otrzymania przez pracowników wynagrodzenia oraz
- oświadczenie o terminach, kwotach i sposobie dokonania zapłaty należnych składek na rachunek oddziału zakładu ubezpieczeń społecznych.
Jaka wysokość wynagrodzenia będzie finansowana?
Finansowaniu ze środków FGŚP może podlegać tylko takie wynagrodzenie, które odpowiada miesięcznie maksymalnie wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (aktualnie to nieco ponad 8 tys złotych), wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od pracodawcy.
Pożyczka udzielana jest maksymalnie za okres od dnia 17 września 2024 r. do dnia 31 października 2024 r.
Jakie będą warunki spłaty pożyczki?
Zwrot pożyczki może nastąpić w dowolnym terminie, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2025 roku na rachunek bankowy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Termin zwrotu tych środków pracodawca określa we wniosku o udzielenie pożyczki.
W ministerstwie trwają prace nad zmianami w ustawie, także nad zmianą formularza wniosku i wykazu pracowników. Gdy zmiany zostaną opublikowane, będziemy aktualizować nasz wpis, by byli Państwo na bieżąco z aktualną procedurą mającą na celu uzyskanie środków finansujących wynagrodzenia dla Państwa pracowników.
[1] Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią stanowi podstawę usprawiedliwienia.
[2] W wielu miejscach spotkacie się Państwo z informacją, że wniosek taki należy złożyć do marszałka województwa, jednakże przepisy tej ustawy nie zostały wprost dostosowane do przepisów o samorządzie województwa – zarząd województwa swoje zadania wykonuje między innymi przy pomocy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, a taką jest Wojewódzki Urząd Pracy.
[3] Wymóg tego dokumentu wynika z faktu, że pożyczka ze środków FGŚP na charakter pomocy publicznej.