Zagadnieniem stanowiącym już od kilku lat źródło największych wątpliwości, które zdominowało także rok 2024 wśród wnioskodawców, była korekta cen transferowych. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w tym przedmiocie kilkadziesiąt interpretacji. Pokazuje to, że regulacje z art. 11e ustawy o CIT (odpowiednio PIT) oraz objaśnienia w tym zakresie pozostają dla podatników niejasne i wymagają dalszego doprecyzowania – pisze Radosław Chudy, specjalista ds. cen transferowych w Sendero Tax & Legal.

Zakończony niedawno rok 2024 pokazał po raz kolejny jak duży wpływ na funkcjonowanie i stosowanie przepisów o cenach transferowych (TP) mają orzecznictwo sądów administracyjnych i interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Widać po nich wyraźnie, jakie są stałe osie sporu z organami podatkowymi. Ich analiza pokazuje także, jakie obszary przepisów dotyczących TP pozostają wciąż niejasne dla podatników. Przepisy te wymagają więc dalszego doprecyzowania przez ustawodawcę.

W 2024 roku sądy administracyjne wydały ponad 50 wyroków (prawomocnych i nieprawomocnych) – kluczowych dla wykładni i stosowania przepisów o cenach transferowych. Z kolei dyrektor KIS wydał w tym obszarze ponad 150 interpretacji indywidualnych.

Warto więc pochylić się nad wybranymi z nich.

NSA – w cenach transferowych zatrzęsła się ziemia
Do najważniejszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) należy zaliczyć wyrok z 3 września 2024 r. (sygn. II FSK 815/24) dotyczący kwestii tego, czy zawarcie przez spółkę w trakcie istnienia podatkowej grupy kapitałowej (PGK) jako podatnika CIT transakcji z podmiotem powiązanym niewchodzącym w skład PGK na warunkach nierynkowych – spowoduje utratę przez PGK statusu podatnika. Stan faktyczny dotyczył sytuacji, w której spółka ta zidentyfikuje ową nieprawidłowość, dokona odpowiedniej korekty warunków transakcji oraz korekty ewidencjonowanych przychodów lub kosztów uzyskania przychodów, a PGK dokona korekty rocznego zeznania o wysokości dochodu oraz uiści ewentualną zaległość podatkową wraz z odsetkami. NSA przyjął w tym sporze twarde, profiskalne podejście wywołując prawdziwe „trzęsienie ziemi” w branży. Orzekł bowiem jednoznacznie, że w przypadku zawarcia transakcji na warunkach nierynkowych, PGK traci status podatnika CIT z mocy prawa. Na skutek ww. wyroku, pojawiły się m.in postulaty pilnej nowelizacji przepisów o PGK.

Całość tekstu znajduje się na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/ceny-transferowe-2024-najwazniejsze-interpretacje-i-wyroki-rchudy,531585.html