Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów („EUDR”) obowiązuje od 29 czerwca 2023 r. Celem regulacji jest ograniczanie wpływu UE na globalne wylesianie i globalną degradację lasów, a także zmniejszenie wkładu UE w emisje gazów cieplarnianych i globalną utratę różnorodności biologicznej.
EUDR już od 30 grudnia 2024 r. nałoży liczne obowiązki na podmioty, które w ramach swojej działalności:
- wprowadzają do obrotu na rynku unijnym (w tym importują do UE),
- udostępniają na rynku UE, lub
- wywożą z Unii
określone produkty powstałe z wykorzystaniem towarów, których konsumpcja w Unii ma największy wpływ na opisane zjawiska.
Jakie towary obejmuje rozporządzenie?
Zakresem rozporządzenia EUDR zostały objęte tzw. odnośne towary takie jak:
- bydło,
- kakao
- kawa
- palma olejowa
- kauczuk
- soja
- drewno
Obowiązki wynikające z rozporządzenia EUDR dotyczyć będą również „odnośnych produktów” wymienionych w załączniku I do rozporządzenia, które zawierają odnośne towary, były nimi karmione lub zostały wytworzone przy ich użyciu. Zakres produktów podlegających regulacji jest bardzo szeroki, obejmuje m.in. wiele wyrobów zawierających składniki drewna, jak m.in. płyta, sklejka, tektura, papier, czy też wiele wyrobów z kauczuku, w tym kauczuk naturalny, mieszanki kauczukowe (gumowe), opony, odzież, ebonit.
Jakie obowiązki wprowadza EUDR?
W celu wprowadzenia do obrotu, udostępnienia na rynku UE lub wywiezienia z rynku UE produktów przewidzianych w treści rozporządzenia, konieczne będzie spełnienie poniższych warunków:
- ich produkcja nie powoduje wylesiania,
- zostały wyprodukowane zgodnie z właściwymi przepisami kraju produkcji,
- przedłożono w ich sprawie oświadczenie o należytej staranności.
Przed wprowadzeniem odnośnych produktów do obrotu, przedsiębiorstwa zobowiązane są również do przestrzegania zasady należytej staranności, w ramach której należy:
- zgromadzić adekwatne informacje, dane i dokumenty, wskazane w rozporządzeniu EUDR (w tym np. geolokalizację wszystkich działek, na których odbyła się produkcja, odpowiednio rozstrzygające i możliwe do zweryfikowania informacje świadczące o tym, że odnośne produkty nie powodują wylesiania),
- przeprowadzić ocenę ryzyka na podstawie zebranych informacji, która uwzględnia m.in. przypisanie ryzyka do danego kraju produkcji, powszechność wylesiania lub degradacji lasów w kraju produkcji lub części tego kraju, zastrzeżenia dotyczące kraju produkcji i pochodzenia lub jego części, takie jak poziom korupcji, powszechność fałszowania dokumentów i danych, nieegzekwowanie prawa, oraz
- wdrożyć środki minimalizujące to ryzyko, takie jak np. przeprowadzanie niezależnych badań lub audytów.
Podmioty objęte rozporządzeniem EUDR będą również zobowiązane do wprowadzenia
i systematycznego aktualizowania zestawu procedur i środków, aby zapewnić zgodność odnośnych produktów, wprowadzanych przez nie do obrotu lub wywożonych, z wymogami wynikającymi z rozporządzenia.
Jakie kary przewiduje EUDR za nieprzestrzeganie obowiązków?
Zgodnie z rozporządzeniem EUDR, państwa członkowskie mają kompetencję do określenia rodzaju i wymiaru sankcji, które powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. W katalogu sankcji w art. 25 rozporządzenia EUDR znalazły się:
- grzywna wynosząca co najmniej 4% łącznego rocznego obrotu osiągniętego w całej Unii w poprzednim roku finansowym,
- konfiskata odnośnych produktów,
- czasowy zakaz wprowadzania do obrotu lub udostępniania odnośnych towarów i odnośnych produktów na rynku lub wywozu odnośnych towarów i odnośnych produktów,
- czasowe wykluczenie na okres maksymalnie 12 miesięcy z procedur udzielania zamówień oraz z dostępu do finansowania publicznego, w tym procedur przetargowych, dotacji i koncesji.
__________________________________________________________________________________
Jeżeli są Państwo zainteresowani tym tematem, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania oraz wyjaśnimy wszelkie wątpliwości w tym zakresie.