Nasz Klient został pozwany przez pracownika magazynu o przywrócenie do pracy i o zasądzenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy w związku z wypowiedzeniem mu umowy o pracę. Klient rozwiązał umowę o pracę z pracownikiem ze względu na jego problemy zdrowotne uniemożliwiające wykonywanie dotychczasowej pracy. Pracownik otrzymał negatywne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, które uniemożliwiało kontynuację pracy. Pracownik uważał, że pracodawca powinien mu znaleźć inną, lżejszą pracę, a wypowiedzenie jest nieuzasadnione.
Kluczowe w tym sporze było, czy brak możliwości obsługi wózka wysokiego składowania, do której wyłącznie ten pracownik miał uprawnienia, uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę. Pozostali pracownicy z zespołu nie posiadali takich uprawnień.
Co zrobiliśmy?
- Sprawdziliśmy dokładnie historię zatrudnienia Powoda u Klienta.
- Wykazaliśmy w sądzie, że pracodawca w przeszłości wielokrotnie zmieniał warunki pracy pracownika, aby dostosować się do jego stanu zdrowia i preferencji.
- Udowodniliśmy, że pracownik był traktowany na równi z pozostałymi członkami jego zespołu.
Jaki był efekt?
Sąd podzielił nasze stanowisko, że wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione. Dopuszczenie pracownika do pracy zabronionej orzeczeniem lekarskim jest niezgodne z prawem i stwarzałoby zagrożenie życia i zdrowia wszystkich pracowników. Ponadto, pracodawca nie ma obowiązku poszukiwania dla pracownika miejsca pracy odpowiedniego do jego preferencji.