Nasz Klient został pozwany przez pracownika o przywrócenie do pracy lub o wypłatę odszkodowania w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę. Sprawa dotyczyła sposobu użytkowania samochodu służbowego przez pracownika niezgodnie z obowiązującymi zasadami. Pracodawca utracił zaufanie do pracownika, który używał samochodu służbowego do prywatnych celów zarobkowych – świadcząc usługi przewozu osób w jednej z firm znanych na rynku. Zakaz użytkowania samochodu do prywatnych celów zarobkowych nie wynikał wprost z regulaminów pracodawcy.

Co zrobiliśmy?

  • Zweryfikowaliśmy dokładnie wewnętrzną dokumentację spółki dotyczącą zasad używania samochodów służbowych;
  • Przesłuchaliśmy wielu świadków zajmujących się flotą samochodową spółki;
  • Udowodniliśmy w sądzie, że działania narażające pracodawcę na szkodę nie mogą być akceptowane, nawet jeżeli wprost nie są ujęte w wewnętrznych procedurach.

Jaki był efekt?

Wygraliśmy tę sprawę. Sąd w pełni podzielił nasze stanowisko, że działania pracownika ewidentnie sprzeczne z interesem pracodawcy oraz dobrymi obyczajami nie mogą być akceptowane, nawet jeżeli nie są wprost zakazane. Wykorzystywanie samochodu służbowego do prywatnych celów zarobkowych uzasadnia utratę zaufania do pracownika oraz wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.