Dlaczego urządzenia przemysłowe to świnki morskie w podatku u źródła?
Kiedy mamy do czynienia z wynagrodzeniem „za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego” objętym podatkiem u źródła (WHT)? Oczywistym przykładem jest sytuacja, w której płacimy zagranicznej firmie za najem maszyny (urządzenie), którą wykorzystujemy na linii produkcyjnej (w przemyśle). Ale czy pojęcie „urządzeń przemysłowych” na pewno sprowadza się tylko do maszyn wykorzystywanych w procesach produkcyjnych/przemysłowych? Rzeczywistość (podatkowa) okazuje się bardziej złożona.
Podatek u źródła nie bez powodu wymieniany jest jako jeden z najbardziej ryzykowanych obszarów podatkowych. Urzędy skarbowe wykazują się nieraz wysoką kreatywnością przy określaniu co jest opłatą za użytkowanie urządzenia przemysłowego. Przedsiębiorców przestaje już dziwić, gdy w trakcie kontroli słyszą, że takimi opłatami są m.in. płatności za oprogramowanie. Można znaleźć też stanowiska, że urządzeniami przemysłowymi są kontenery, schody i podesty, laptopy czy włókna światłowodowe. Czy w świetle tak szerokiej definicji urządzeniami przemysłowymi mogą być również… długopisy?
Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat podatku u źródła, dowiedzieć się jakie rozumienie pojęcia „urządzenia przemysłowego” prezentują organy skarbowe i sądy administracyjne oraz poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego urządzenia przemysłowe są niczym świnki morskie w podatku u źródła, to zapraszamy na nasz webinar.