Kolejne państwa uruchomiły krajowe rejestry beneficjentów rzeczywistych. W przypadkach bardziej skomplikowanych struktur np. spółek z kapitałem zagranicznym dostęp do tych rejestrów może okazać się niezbędny.
Dlaczego?
- Odpis z rejestru beneficjentów rzeczywistych zagranicznego podmiotu wchodzącego w skład grupy kapitałowej spółki zgłaszanej do CRBR to jeden z podstawowych dokumentów, który powinien znaleźć się w wewnętrznej dokumentacji dotyczącej procesu identyfikacji jej beneficjenta rzeczywistego.
- Instytucje obowiązane (np. notariusze, banki) coraz częściej żądają od polskich spółek przedłożenia odpisu z rejestru beneficjentów rzeczywistych zagranicznego podmiotu wchodzącego w skład ich grupy kapitałowej.
Docelowo ma funkcjonować system integracji rejestrów beneficjentów rzeczywistych. w ramach tej usługi będą stopniowo łączone rejestry beneficjentów rzeczywistych wszystkich państw UE, jak również Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
Nie wiadomo jednak kiedy to rozwiązanie zostanie w pełni wdrożone. Do tego czasu warto więc wiedzieć gdzie szukać niezbędnych dokumentów i informacji. Poniżej przedstawiamy wykaz państw oraz adresy stron internetowych, na których znajdą Państwo krajowe rejestry beneficjentów rzeczywistych.
Część z tych rejestrów jest powszechnie dostępna i bezpłatna. Do niektórych z nich dostęp jest jednak płatny i ograniczony (tzn. aby uzyskać dostęp, należy wykazać uzasadniony interes).