Zmiana unijnej klasyfikacji NACE wymusiła aktualizację dotychczasowej Polskiej Klasyfikacji Działalności. Od 1 stycznia 2025 r. zaczęła obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności. W związku z tym czeka nas zmiana z PKD 2007 na PKD 2025.

Ostateczny kształt PKD 2025 poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt rozporządzenia w sprawie PKD został przekazany do podpisu premiera. 27 grudnia 2024 r. rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy przedsiębiorcy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

 

Krótko o PKD

Kody PKD to zbiór rodzajów działalności społeczno-gospodarczej, które wykonywane są przez różne podmioty gospodarcze. Kody PKD mają przede wszystkim cel statystyczny, jednak określając rodzaj prowadzonej działalności, mogą nałożyć na przedsiębiorcę dodatkowe obowiązki – podatkowe, fiskalne, czy też rejestracyjne.

Aktualnie stosowaliśmy kody PKD 2007. Klasyfikacja ta opracowana została na podstawie europejskiej statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev.

 

Co i kiedy się zmienia?

Od stycznia 2025 roku będziemy stosować nową klasyfikację, czyli klasyfikację PKD 2025. Zatem już teraz nowi przedsiębiorcy będą klasyfikowani według nowych kodów. Stosowne wpisy uwzględniające PKD 2025 będą opisywać działalność przedsiębiorców w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON).

Głównym powodem wprowadzenia nowej klasyfikacji PKD jest konieczność dostosowania przepisów krajowych do zapisów unijnych i międzynarodowych.  Ponadto klasyfikacja PKD 2007 jest już mocno nieaktualna nie tylko w stosunku do przepisów unijnych i międzynarodowych, ale również w stosunku do zmian, jakie zaszły w życiu społeczno-gospodarczym. Zmiany te są wynikiem rozwoju cyfryzacji i technologii.

Czy coś trzeba będzie zrobić? I w jakim terminie?

 

Dokument, w którym znajduje się nowa klasyfikacja jest dość obszerny, bo składa się z ponad 1000 stron. Dostosowanie więc określenia PKD w działalności może okazać się dla niektórych przedsiębiorstw – szczególnie zaś tych z wieloma PKD – nie lada wyzwaniem.

Co trzeba zrobić? W dużym skrócie:

  • Jeśli przedsiębiorca wnioskował o zmiany, które docelowo miały być zarejestrowane przed końcem roku 2024, powinien był wpisywać jeszcze aktualne kody PKD (PKD 2007).
  • Jeśli przedsiębiorca wnioskował o zmiany, które docelowo mają być zarejestrowane już po Nowym Roku powinien wpisać nowe kody PKD (PKD 2025).

Pojawia się oczywiście wątpliwość, jak będą traktowane sytuacje, gdy wniosek o wpis został złożony do rejestru w 2024 r., jednak sama sprawa będzie rozpatrywana już w 2025 r. Rozporządzenie w sprawie PKD przewiduje, że w takich sytuacjach:

  • w przypadku wniosków o wpis do CEIDG i REGON zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe o PKD 2007,
  • w przypadku wniosku o wpis (lub jego zmianę w zakresie przedmiotu działalności) do KRS, stosowne będą już przepisy nowe (PKD 2025).

Jeśli więc ktoś sformułował wniosek o wpis zmian do KRS nieprawidłowo może dokonać odpowiedniej zmiany takiego wniosku.

Co istotne, przepisy przejściowe rozporządzenia w sprawie PKD wskazują, że w przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS już w okresie przejściowym PKD 2025 będą musiały stosować te podmioty, które złożą wniosek o zmianę wpisu, ale tylko dotyczącą przedmiotu działalności według PKD. Inaczej przedstawia się sytuacja firm zarejestrowanych w CEIDG. W ich przypadku mowa jest o „wniosku o zmianę wpisu”, rozporządzenie nie precyzuje jednak, o jaki wpis chodzi.

To skłania do wniosku, że w okresie przejściowym:

  • w przypadku podmiotów wpisanych do KRS można będzie dokonać swobodnie zmiany np. adresu spółki bez konieczności zmiany przedmiotu działalności w PKD, a nowe PKD 2025 będzie trzeba stosować tylko bezpośrednio przy wnioskach o zmianę wpisu dotyczącego przedmiotu działalności,
  • w przypadku podmiotów wpisanych do CEIDG można domniemywać, że każdy wpis – nawet ten czysto techniczny – będzie musiał rodzić również konieczność zmiany w zakresie przedmiotu działalności; takie rozumienie przepisów potwierdza komunikat opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (wskazano w nim, że przy każdej zmianie wpisu, system CEIDG będzie wymagał dostosowania kodów PKD do nowej klasyfikacji PKD 2025).

Po wejściu w życie zmian dotyczących PKD 2025 przedsiębiorcy będą mieli:

  • 2 lata na wprowadzenia zmian – okres przejściowy będzie trwał do 31 grudnia 2026 r.
  • Wyjątkiem będą przedsiębiorcy wykonujący działalność sklasyfikowaną pod kodem PKD 93.29.Z (Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna) – w takim przypadku okres przejściowy będzie wynosił 12 miesięcy i będzie trwał do 31 grudnia 2025 r.
  • Po okresie przejściowym planowane jest wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania podmiotów w rejestrach.

Jak możemy w tym pomóc?

Ze względu na ilość zmian, które zostaną wprowadzone, dostosowanie PKD w działalności do aktualnych standardów może być zadaniem bardzo czasochłonnym. Tak jak pisaliśmy wyżej – najtrudniej będą miały podmioty, które wykonują w swojej działalności usługi czy sprzedaż na podstawie różnych rodzajów działalności i posiadają tego dużą liczbę.

 

W związku z tą obszerną zmianą, nasza Kancelaria może Państwu pomóc:

  1. w ustaleniu, czy w Państwa przypadku należy coś zmienić, a jeśli tak, to co i w jakim terminie;
  2. przy wprowadzeniu zmian w PKD w umowie spółki oraz
  3. przy zarejestrowaniu tych zmian w KRS.

Zachęcamy Państwa serdecznie do pytań oraz do konsultacji.