Kategoria: Blogi

Wyrok TSUE może oznaczać kłopoty dla polskich oddziałów firm zagranicznych

TSUE w wyroku z 11 marca 2021 r. w sprawie C-812/19 orzekł, że centrala należąca do grupy VAT i jej zagraniczny oddział spoza takiej grupy to odrębni podatnicy. Oznacza to, że usługi wykonywane pomiędzy tymi podmiotami podlegają opodatkowaniu VAT.

Więcej

Korzystny wyrok TSUE: szyk rozstawny niezgodny z Dyrektywą

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał długo oczekiwany i korzystny wyrok, w którym orzekł, że niezgodne z Dyrektywą są przepisy polskiej ustawy o VAT, które warunkują realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym rozliczeniu podlega podatek należny w stosunku do transakcji stanowiących wspólnotowe nabycie towarów (WNT), od wykazania podatku należnego z tytułu takich transakcji we właściwej deklaracji VAT, złożonej w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy

 

Więcej

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – cenne narzędzie, o które trzeba powalczyć z fiskusem

W okresie pandemii COVID-19 władze skarbowe wyraźnie utrudniają podatnikom uzyskiwanie indywidualnych rozstrzygnięć podatkowych. W mediach branżowych aż huczy o niekorzystnej praktyce Dyrektora KIS, który celowo wydłuża postępowania, zadaje pytania niezwiązane z przedmiotem sprawy i odmawia wydania interpretacji lub WIS. W ostatnich miesiącach sami odpowiadaliśmy na niezliczone wezwania do uzupełnienia złożonych przez nas wniosków. Mimo, że droga po własną WIS bywa długa i wyboista, warto spełnić wszystkie żądania organu i doprowadzić postępowanie do szczęśliwego finału. WIS może nam bowiem zapewnić bezpieczeństwo podatkowe w kilku obszarach.

Więcej

Zmiany dotyczące przemieszczania wyrobów akcyzowych z Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 r.

Przemieszczenia wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych między Polską a Wielką Brytanią, które do końca 2020 r. stanowiły dostawy i nabycia wewnątrzwspólnotowe, od początku roku powinny być uznawane odpowiednio za eksport lub import. Co ta sytuacja oznacza dla podatników akcyzy?

Więcej

Interpretacja ogólna w sprawie kart paliwowych

15 lutego 2021 r. została wydana interpretacja ogólna dotycząca kwalifikowania dla celów VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych.

 

Więcej

Od 1 stycznia 2021 r. towary i usługi objęte podzieloną płatnością określamy według PKWiU 2015

Wbrew zapowiedziom MF termin stosowania PKWiU 2008 dla celów opodatkowania VAT nie został kolejny raz przedłużony. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowy załącznik nr 15 do ustawy o VAT zawierający katalog towarów i usług identyfikowanych wg PKWiU 2015. Czy przejście na nowe PKWiU zmieniło zakres tego załącznika?

 

Więcej

Nowe zasady korygowania faktur

Z początkiem 2021 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady korygowania faktur. Zmiany dotyczą zarówno sposobu rozliczania faktur korygujących in minus, jak i in plus.

Więcej

Objaśnienia podatkowe dotyczące dokumentowania WDT – szybka powtórka czy interpretacyjny przełom?

17 grudnia 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w sprawie dokumentowania WDT dla celów stosowania stawki 0% VAT – kończąc tym samym niemalże roczne dywagacje na ten temat.

Więcej

Brexit z perspektywy rozliczeń VAT

Proces opuszczania przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej – zwany potocznie „brexitem” – trwa od kliku lat. W następstwie długotrwałych i skomplikowanych negocjacji Wielka Brytania formalnie opuściła Wspólnotę 31 stycznia 2020 r.

Więcej

SLIM VAT. Ustawa przekazana Prezydentowi

28 listopada 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o VAT i niektórych innych ustaw została przekazana Prezydentowi do podpisu. Wszystko wskazuje zatem na to, że od 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy wprowadzające SLIM VAT.

Więcej
Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.