Kategoria: Blog VAT

TSUE: brak pracowników wyklucza stałe miejsce prowadzenia działalności

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 3 czerwca 2021 r. w sprawie C-931/19 uznał, że stałe miejsce prowadzenia działalności nie istnieje w przypadku, gdy podatnik w danym kraju nie posiada swojego personelu. 

 

Więcej

Lipiec pełen zmian podatkowych

W lipcu z powodu licznych nowelizacji przepisów przedsiębiorcy znów muszą przyswoić kolejne zmiany w regulacjach podatkowych. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?

Więcej

Czy to koniec oznaczenia MPP w JPK?

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nową wersję projektu rozporządzenia wprowadzającego zmiany w zakresie JPK. Projekt przewiduje m.in. likwidację obowiązku stosowania w JPK oznaczenia „MPP”. Nie brakuje przy tym innych zmian – zarówno tych korzystnych, jak i niekorzystnych dla podatników. Co się zmieni i kiedy to nastąpi? O tym przeczytasz w dalszej części wpisu.

Więcej

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – cenne narzędzie, o które trzeba powalczyć z fiskusem

W okresie pandemii COVID-19 władze skarbowe wyraźnie utrudniają podatnikom uzyskiwanie indywidualnych rozstrzygnięć podatkowych. W mediach branżowych aż huczy o niekorzystnej praktyce Dyrektora KIS, który celowo wydłuża postępowania, zadaje...
Więcej

Pakiet akcyzowy już obowiązuje – co to oznacza dla firm?

1 maja 2021 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym (tzw. pakiet akcyzowy). Wprowadzone zmiany mają uszczelnić system polskiej akcyzy i pomóc wyeliminować nieprawidłowości dotyczące opodatkowania wyrobów akcyzowych.

Więcej

Sankcja VAT nie może służyć do karania uczciwych podatników

Dobra informacja dla polskich podatników VAT. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) po raz kolejny stanął po ich stronie wskazując na niezgodność polskich regulacji VAT z prawem unijnym. Tym razem TSUE uznał, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe (tzw. sankcja VAT) przewidziane w polskiej ustawie o VAT nie może być nakładane na podatników automatycznie, bez uwzględnienia indywidualnych okoliczności sprawy – zwłaszcza gdy okoliczności te wskazują na pomyłkę a wpływy budżetowe nie zostały uszczuplone. Wyrok ten otwiera drogę do odzyskania nienależnie naliczonych sankcji oraz zmniejsza ryzyko towarzyszące rozliczeniom VAT.

Więcej

MF unieważnia interpretacje dotyczące transakcji łańcuchowych

Publikując interpretację ogólną dotyczącą kart paliwowych, Minister Finansów stwierdził, że 1 stycznia 2021 r. doszło do utraty aktualności interpretacji indywidualnych wydanych ws. transakcji łańcuchowych. Może to oznaczać, że podatnicy którzy uzyskali interpretacje w tym zakresie nie mogą dalej korzystać z ich mocy ochronnej.

Więcej

Wyrok TSUE może oznaczać kłopoty dla polskich oddziałów firm zagranicznych

TSUE w wyroku z 11 marca 2021 r. w sprawie C-812/19 orzekł, że centrala należąca do grupy VAT i jej zagraniczny oddział spoza takiej grupy to odrębni podatnicy. Oznacza to, że usługi wykonywane pomiędzy tymi podmiotami podlegają opodatkowaniu VAT.

Więcej

Korzystny wyrok TSUE: szyk rozstawny niezgodny z Dyrektywą

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał długo oczekiwany i korzystny wyrok, w którym orzekł, że niezgodne z Dyrektywą są przepisy polskiej ustawy o VAT, które warunkują realizację prawa do odliczenia podatku naliczonego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym rozliczeniu podlega podatek należny w stosunku do transakcji stanowiących wspólnotowe nabycie towarów (WNT), od wykazania podatku należnego z tytułu takich transakcji we właściwej deklaracji VAT, złożonej w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy

 

Więcej

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – cenne narzędzie, o które trzeba powalczyć z fiskusem

W okresie pandemii COVID-19 władze skarbowe wyraźnie utrudniają podatnikom uzyskiwanie indywidualnych rozstrzygnięć podatkowych. W mediach branżowych aż huczy o niekorzystnej praktyce Dyrektora KIS, który celowo wydłuża postępowania, zadaje pytania niezwiązane z przedmiotem sprawy i odmawia wydania interpretacji lub WIS. W ostatnich miesiącach sami odpowiadaliśmy na niezliczone wezwania do uzupełnienia złożonych przez nas wniosków. Mimo, że droga po własną WIS bywa długa i wyboista, warto spełnić wszystkie żądania organu i doprowadzić postępowanie do szczęśliwego finału. WIS może nam bowiem zapewnić bezpieczeństwo podatkowe w kilku obszarach.

Więcej
Informujemy, że nasza strona używa plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. Warunki przechowywania lub uzyskiwania dostępu do cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki. Polityka prywatności.